Doğu Bu Projelerle Sosyalleşiyor

Eğitim Güncel
GAP’a dönük sosyal destek programı kapsamında Güneydoğu’nun Einstein’larının da olduğu 778 projenin finansmanı uygun bulundu.  Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamındaki 9 ild...
EMOJİLE

GAP’a dönük sosyal destek programı kapsamında Güneydoğu’nun Einstein’larının da olduğu 778 projenin finansmanı uygun bulundu. 

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamındaki 9 ilde başlatılan ”sosyal restorasyon” süreci kapsamında bölgeye yeni bir renk ve soluk getirecek projeler hayata geçirilecek.

GAP bölgesinde kırdan kente göç, yoksulluk ve işsizlik sorunları ve değişen sosyal yapının doğurduğu yeni ihtiyaçlar ile bölgedeki sosyal yatırım ihtiyacına katkı sağlayabilmek için başlattığı Sosyal Destek Programı (SODES) için bu yıl 1.656 proje başvurusu yapıldı. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından değerlendirmeye alınan bu projelerden toplam 778 adedinin finansmanı uygun bulundu.

EN ÇOK KÜLTÜR-SANAT VAR

DPT söz konusu 9 ilde kurumsal kapasitenin geliştirilmesi için de toplam 2 milyon tutarında kaynak ayırdı. SODES kapsamında ‘istihdam’, ‘sosyal içerme’, ‘kültür sanat ve spor’ olmak üzere üç başlık altında hazırlanan sosyal projeler değerlendirilirken, 778 projenin 321’ini kültür-sanat-spor, 300’ünü sosyal içerme, 157’sini istihdam projeleri oluşturdu.

İŞSİZLİK TEMASI BAZ ALINDI

Bölgedeki işsizlik sorunu dikkate alındığında istihdam başlığı altında hazırlanan projelerle, ilgili ilde istihdam edilebilirliğin artırılması, ildeki ve bölgedeki ihtiyaçlara uygun alanlarda nitelikli iş gücünün geliştirilmesi, mesleki bilgi ve birikimin geliştirilmesi, toplumun dezavantajlı kesimlerinin istihdama erişiminin kolaylaştırılması ve kendi işini kurabileceklere destek olunması bekleniyor.

ETKİSİNİ ÇABUK GÖSTERİYOR

Böylelikle bölge halkının işsizlik sorununun giderilerek yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedefleniyor. Uygulandığı illerde sosyal değişim noktasında etkisini hissettiren projelerin öncelikli hedef grupları kenar semtlerde yaşayan ve topluma entegre olmakta zorluk çeken çocuklar, gençler, kadınlar ve yoksullar…

2012’ye kadar 600 milyon liralık kaynak

SODES‘le 2012’ye kadar toplam 600 milyon lira tutarında kaynağın bölgeye aktarılması hedefleni-yor. Program ile GAP kapsamındaki illerde sosyal kalkınmanın gerçekleştirilmesi ve sosyal refahın artırılması için yoksulluk, göç ve işsizlik, kentleşme gibi sosyal sorunların giderilmesi için yerel dinamikler hayata geçirilecek. Bölgenin beşeri sermayesinin güçlendirilmesinin hedeflendiği SODES ile yoksulluk ve sosyal dışlanma riski altında bulunan birey ve grupların ekonomik ve sosyal hayata aktif katılımlarının artırılması ve yaşam kalitelerinin yükseltilerek, toplumsal dayanışma ve bütünleşmenin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Amaçları farklı projeler

DPT, bu projelere bu yıl için 91.8 milyon lira tutarında destek sağlayacak. Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak olmak üzere 9 ilde uygulanan SODES programı kapsamına, Adıyaman’ın 129 projesi, Şanlıurfa’nın 123 projesi, Mardin’in 111 projesi, Siirt’in 88 projesi, Gaziantep’in 86 projesi, Kilis’in 80 projesi, Diyarbakır’ın 72 projesi, Batman’ın 67 projesi ve Şırnak’ın 22 projesi kabul edildi. İlginç ve renkli isimler altında gerçekleştirilecek projelerden bazıları şöyle: Güneydoğu’nun Einstein’ları, Halfeti Baraj Altında Kaldı, Gençlerimiz ÖSS, SBS Barajı Altında Kalmasın, Bugünün Sokak Çocuğu Yarının Sanat Çocuğu, Çocuk Düşlerim, Denizi Görmek İstiyorum, Başarısızlık Kaderim Değil, Taşa Hayat Veren Ustalar, Sokaktan Spora), 30 Genç Kıza Altın Bilezik, Dünyanın Resmini Çizip, Hayatın Şarkısını Söyleyelim, Seyirci Olma Sporcu Ol.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme