Dershane öğretmenleri MEB’e geçiyor

Eğitim Güncel
Dershaneöğretmenleri okullara geçiyor. İşte bu aşamada aranacak 5 şart… Dershanelerin özel okula dönüşeceği 1 Eylül tarihi yaklaşırken dershane öğretmenleri de Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ...
EMOJİLE

Dershaneöğretmenleri okullara geçiyor. İşte bu aşamada aranacak 5 şart…

Dershanelerin özel okula dönüşeceği 1 Eylül tarihi yaklaşırken dershane öğretmenleri de Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelecek habere odaklandı.
Dönüşüm teşviki kapsamında dershane öğretmenlerinin devlette istihdamını sağlayacak olan Bakanlık, bu yöndeki çalışmalarına hız verdi. Bakanlık, dershane öğretmenlerinin alımını düzenleyenkılavuzu bu ay içinde yayınlamaya hazırlanıyor. Şartları yerine getiren dershane öğretmenleri yeni eğitim öğretim yılında okullara geçecek.

ÖĞRETMENLİK İÇİN 5 ŞART

Devlette istihdam edilecek dershane öğretmenlerinde aranan kriterlerden bazılarını Bakanlık yasa ile belirlemişti. Bu kapsamda Bakanlık daha önce dershaneden devlete geçmek isteyen öğretmenlerde;
a-1 Ocak 2014 tarihi itibariyle dershanelerde en az 6 yıl (2160 gün) sigortalı çalışma
b-Pedagojik formasyon almış olma
c-14 Mart 2014 tarihi itibariyle bir dershane ve etüt eğitim merkezinde çalışma
d-Herhangi bir kurumdan emeklilik maaşı almama
e-Bakanlığın yapacağı sözlü sınavdan başarılı olma

BAŞVURU SAYISI ARTIYOR

Takvim’in haberine göre dönüşmek isteyen dershaneler, 1 Eylül 2015 itibarıyla programa dahil olacak ve dönüşmek istemeyenler kapatılacak. Dönüşüm için başvuran dershane sayısı ise hızla artıyor. Türkiye’deki 3 bin 200 dershanenin, bin 700’den fazlası dönüşüm için Bakanlığa başvuru yaptı.