Çok Mağduruz Diyerek Hükümete Seslendiler!

Eğitim Güncel
"Türkiye’de her yıl 300.000 mezun veren bu fakültelerden neden sadece 300 kişi işe alınıyor." diye isyan eden İİBF’liler atama bekliyor. Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimle...
EMOJİLE

"Türkiye’de her yıl 300.000 mezun veren bu fakültelerden neden sadece 300 kişi işe alınıyor." diye isyan eden İİBF’liler atama bekliyor.

Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bölümlerinden mezun olan ve ataması yapılmayanlar, memur azlığından şikayet eden belediye ve kamu kuruluşlarına alakasız sektörlerden insanları kadroya alındığını söyleyen İİBF mezunları kendilerine daha fazla kadro açılmasını talep ediyor.

KPSS atamalarında çoğu insanın hakkının yendiğini ve yine çoğu kişinin alakasız işlerde çalıştırıldığını söyleyen İİBF mezunların tek isteği atamalarının yapılması…

İİBF mezunları isteklerini ise şu şekilde dile getiriyor;

* PTT, gümrük,SGK, tapu gibi yerlerde niye kuyruklar almış bakını gidiyor? İnsanlar niye kuyruklarda saatlerce hatta günlerce bekliyor? Cevap: memur azlığı. Ama memur azlığının çözümü olarak 300.000 İİBF’liye 300 kadro. 

* Kamuda geçici işçiler vardı.Bunların adı geçici işçiydi.Çoğu masa başı memurdu.Kadroya geçirildi.Sözleşmeli veya daimi işçi yapıldı. KPSS’ye girmeden kadro verildi.Sayıları 200.000 civarıydı. Burda kimin hakkı yendi? İİBF’lilerin. Sonuç ne oldu? 300.000 İİBF’liye 300 kadro. 

* Kamuya bolca taşeron işçi alınıyor.Sayıları yüzlerce bini buldu.Bunlardan çoğu hastahane gibi yerlerde masa başı işlerde çalışıyor.Tüm bunlarda yetmezmiş gibi

bunlarda kadro istiyor geçici işçiler gibi.Bu taşeron sisteminin sonucu ne oluyor ? 300.000 İİBF’liye 300 kadro. 

* 4001 adı altında öğretmenliğe geçene dek işsiz kalmasınlar diye lisans mezunlarına kadro veriliyor.İİBF’lilerin yapacağı masa başı memurluklarda kimya, matematik, tekstil mühendisleri çalışıyor.Bunun sonucu ne oluyor? 300.000 İİBF’liye 300 kadro. 

* Belediyeleri ele alalım.Belediyelerin büro memur aldığını görüyor musunuz ? Ancak yüzde 5’i alıyor. Gerisi ne yapıyor? İtfaiyeci, zabıta alımıyla memur alıyor. Sonra bunları masa başı işlere gönderiyor.Yani adam itfaiyeci yada zabıta diye alınıyor ama muhasebeci, fen işlerinde yada tahsilat servislerinde görevlendiriliyor.

Ve ne yazıkki alınanların çoğu düz lise mezunu. Bunun sonucu ne oluyor? 300.000 İİBF’liye 300 kadro…