Çocuğunuz okulun ilk haftalarını rahat atlatsın

Eğitim Güncel
Okulun ilk haftaları çocuklar için kabusa dönebiliyor. Anne-babalar, okula gitmek istemeyen çocuklarına doğru şekilde yaklaşarak bu sorunu çözebilir ve ilk haftaların daha kolay geçmesini sağlayabilir...
EMOJİLE

Okulun ilk haftaları çocuklar için kabusa dönebiliyor. Anne-babalar, okula gitmek istemeyen çocuklarına doğru şekilde yaklaşarak bu sorunu çözebilir ve ilk haftaların daha kolay geçmesini sağlayabilir
Mini mini birler için okullar geçtiğimiz hafta açıldı… Okula başlayan çocuklar ve aileler için bu günler hem heyecan, hem de korku yüklü… Her Eylül döneminde yaşanan manzara ise aynı; anne-babasını bırakmak istemeyen çocuklar ve bu duruma dayanamayan veliler… Oysa bu günleri rahat atlatmak sizin elinizde… Acıbadem Kadıköy Hastanesi Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Emel Bellibaş, çocuğu okula başlayacak olan ailelere önerilerde bulundu:

ENDİŞELERİ SAÇMA BULMAYIN 

Çocuğun endişelerini saçma bulmayın
Okula ilk kez giden çocuğun bu durumdan endişe duyması ve çekingenlik göstermesi çok doğal. Öncelikle onun yaşadıklarını anlayıp bu durumu ‘saçma’ bulmadığınızı ona anlatın. Okulu çocuğunuzun büyümesiyle ve artık eğitime hazır hale gelmesiyle ilişkilendirin; ona, "Okula gidecek kadar büyüdün, bu beni çok sevindiriyor" tarzında rahatlatıcı cümleler kurun.

 Önce kendinizi hazır hissedin
Çocuğunuzun okul dönemi geldiğinde önce sizin buna hazır olmanız gerekiyor. Unutmayın ki sizin ruh sağlığınız en az çocuğunuzunki kadar önemli. "Bu haliyle okulda ne yapacak? Ezerler onu" ya da "Benden nasıl ayrılacak?" şeklindeki endişelerinizi ve ayrılma sürecindeki zorlukları çocuğa yansıtmanız uyum sürecini zorlaştırır.

 Yemek ve uyku saatlerini düzene sokun
Okul öncesi dönemde çocuklar, canları istediğinde yemek yiyor, uykuları geldiğinde yatağa gidiyorlar ama okulun başlamasıyla birlikte bir sürü kuralla karşı karşıya kalıyorlar. Karşılaştığı bu kurallar onu strese sokuyor. Çocuğun bu stresini azaltmak için belli saatlerde yemek yeme, oda toplama, televizyon izleme ve uyku gibi ihtiyaçlarını düzene sokun.

 Çocuğunuz ilk günler mutlaka okula gitsin
Okulun ilk günlerinde çocuğun okulda bulunması çok önemli. Başlangıçta diğer çocuklarla benzer duyguları yaşadığını görmek çocuğu rahatlatır. Okulun ilk günlerinde çocuğa çok kalabalık eşlik etmeyin; sadece anne veya babayla okula gitmesine özen gösterin. Anneanne, babaanne ya da dedelerin de okula gelmesi anlaşılır bir durum olmakla birlikte çocuk açısından çok doğru değil. Bir çocuğun başında altı-yedi erişkinin olması, durumu doğal olmaktan çıkarır. Ayrıca çocuğa aşırı özen göstermek okula uyumunu zorlaştırabilir.

GİDİYOR DİYE ÖDÜLLENDİRMEYİN 
 İlk günler okul bitiş saatinden biraz erken okula gidin
İlk günlerde bitiş saatinden biraz önce okulda olmanız çocuğunuzun kaygılanmasını engeller. Hatta öğretmeninden izin alıp çocuğunuzu zil çalmadan biraz önce de okuldan alabilirsiniz. Gecikecekseniz ya da onu okuldan bir başkası alacaksa, bunu açıkça söylemekten çekinmeyin. Oyun kurmak, yalan söylemek belki o günü kurtarır ama uzun vadede iletişiminizi bozar.

Okula gittiği için onu ödüllendirmeyin

Hiç kuşkusuz bir ebeveyn için çocuğu öğretmenine emanet edip okuldan uzaklaşabilmek çok da kolay değil; bunu çocuğunuza hissettirmeyin. Veda anını uzatmayın ve durup durup sarılmaları sınırlandırın. Okula gittiği için çocuğunuzu asla ödüllendirmeyin. Sadece çocuğunuzun gerçekten büyüdüğünü gördüğünüzü, onunla gurur duyduğunuzu ve her zaman yanında olacağınızı ona anımsatın.

BUNLARI YAPMAYIN!

Çocuğunuzun sorularını cevapsız bırakmayın; gerekli açıklamaları mutlaka yapın. Çocuğun sorularına yanıt vermemek, konuyu yok saymak veya ertelemek çocuğun kafasındaki soru işaretlerini daha da artırır. 

Çocuğunuza "Okula gitmek zorunlu. Biz de seni aslında onun için okula gönderiyoruz" tarzında bir düşünceniz olduğunu asla yansıtmayın. 

Onun için endişelenmeyi bırakın. Yoğun endişe yaşamanız, çocuğunuzun da endişe duymasına neden olabiliyor. 

Çocuğunuzu rahatlatmak adına gereksiz ayrıntılara girmeyin. 
 

Okulu gereksiz ve zamansız ziyaret etmeyin. Fazla yapılan ziyaretler öğretmenleri de huzursuz edebiliyor. 

Okuldan korkan ya da okul söz konusu olduğunda sıkıntı duyan, karnı ağrıyan, bulantısı olan çocuğu bu yakınmaları nedeniyle okula göndermemezlik yapmayın.

Organik bir sorunu olmamasına rağmen uzun raporlar almayın. Çocuk rahatlasın diye uzun tatillere götürmeyin. 

Çocuğunuzun okul korkusuyla dalga geçmeyin. "Evet, orada koca koca canavarlar var, belki seni yerler" gibi cümlelerle hem çocuğunuzu anlamadığınızı göstermiş olur, hem de korkusunu pekiştirirsiniz.

KENDİ BEBEĞİNİ KENDİN YARAT
Çocukların yaratıcılığını geliştiren boyama bebekleri, D&R mağazalarında minikleri bekliyor. Birbirinden eğlenceli bez bebeklerin üzerinde, çocukların hayal güçlerine göre boyayabilecekleri bölümler bulunuyor. Boyama bebekleri, içinde boya kitiyle birlikte satışa sunuluyor. Çocuklar bu bebeklerle, birbirinden değişik bebek koleksiyonlarına sahip olabiliyor.

EĞİTİCİ OYUN KARTLARI
Eğlendirirken öğreten Tethys Eğitici Oyun Kartları, okul dönemini eğlenceye çeviriyor. Tethystore.com’dan da sipariş edebileceğiniz ikili tamamlama kartları, eğitici oyun kartları, sayı kartları ve sıra dışı yapboz oyunlarıyla çocuğunuzun eğlenirken öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Kartlar; D&R, Remzi, İnkılap, Nezih, Dost gibi kitabevlerinde satılıyor.

BOYAMAYI SEVDİRECEK ÜRÜNLER
Boyamayı sevdiren, yaratıcılığı ve el becerilerini geliştiren Becks, Lukas-Nerchau, Bruynzeel-Sakura, Folia ve PonARTKosida gibi büyük markaların ürünleri, Mephisto’da okul öncesi ve okul çağı çocuklarını bekliyor. Becks oyun hamurları koruyucu madde içermiyor. Yüzde 100 balmumundan üretildiği için hiç kurumuyor. Renkler birbirine karıştırıldığında parlak ara renkler ortaya çıkıyor. Yıkanınca da kolayca temizleniyor. Lukas- Nerchau’nun Scholl Tempera ve MD okul boyaları parlak ve örtücü renkleriyle eğlenceli ve eğitici bir boyamaya olanak sağlıyor ve yıkanınca giysilerden kolayca çıkıyor. Bruynzeel- Sakura pastel kalemler ise parlak renkleriyle göz kamaştırıyor.

Sabah