Bursluluğa geçiş 8 Haziran’da

Eğitim Güncel
Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, merkezi sistem sınavı, özel giriş sınavı, özel yetenek sınavı veya mahalli sınav sonucunda, parasız yatılılık hakkı kazanarak ...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, merkezi sistem sınavı, özel giriş sınavı, özel yetenek sınavı veya mahalli sınav sonucunda, parasız yatılılık hakkı kazanarak en az bir ders yılı parasız yatılı olarak okuyan ve yatılılığı devam eden öğrencilerden 2015-2016 eğitim ve öğretim yılından itibaren bursluluğa geçmek isteyenler başvurularını, 8 Haziran-31 Temmuz’da parasız yatılı olarak öğrenim gördükleri okul müdürlüğüne yapacak.

BursluluğaBaşvurusu kabul edilen parasız yatılı öğrencilerin e-Burs modülü üzerinden onay işlemleri 3-7 Ağustos’ta okul müdürlüklerince, 10-14 Ağustos’ta ilçe milli eğitim müdürlüklerince, 17-21 Ağustos’ta il milli eğitim müdürlüklerince, 24-28 Ağustos’ta bakanlıkça yapılacak.

Bakanlık tarafından,  parasız yatılılıktan bursluluğa geçişi onaylanan öğrenciler, 1 Ekim’den itibaren burslu olarak öğrenim görmeye hak kazanacak. Sınavsız, parasız yatılılığa alınan öğrencilerin bursluluğa geçiş hakları olmadığından başvuruları kabul edilmeyecek.

Bursluluğun devamı, nakli veya kesilmesi işlemleri, son sınıf öğrencilerinden okulu bitirenlerin ve ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli duruma düşenlerin bursları, ders yılının sona erdiği tarihi takip eden ay başında kesilecek. Bu nedenle, son sınıf öğrencilerinden okulu bitirenlerin veya ortaöğretim kurumlarının son sınıfında beklemeli duruma düşen öğrencilerin burslulukları, 26-30 Haziran’da e-Burs modülünden sona erdirilecek.

Özel okula kayıt veya nakil yaptıran öğrencilerin burslulukları resmi okuldan ayrıldığı tarihi takip eden ay başından itibaren okul müdürlüğünce e-Burs modülü üzerinden iptal edilecek.

İlköğretim kurumlarından burslu olarak mezun olan öğrencilerin kayıt yaptırdıkları ortaöğretim kurumlarına burs nakilleri de e-Burs modülü üzerinden otomatik olarak yapılacak.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavını kazanarak burslu okuma hakkı kazanacak öğrencilerin kayıt işlemleri ilgili eğitim kurumlarınca yapılacak. Öğrencinin ailesinin 2014 yılına ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarı 7 bin 50 lirayı aşan öğrenciler ile belgelerinde eksiklik bulunan öğrencilerin burslulukları reddedilecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme