Bayrampaşa Bilim Merkezi’ne Avrupa’dan ödül

Eğitim Güncel
Bayrampaşa Bilim Merkezi öğrencileri, Sevcan Altundal ve Adem Noktacı 24. Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Proje Yarışması’na (EUCYS) sundukları çalışma ile Avrupa Birliği Patent Ofisi’n...
EMOJİLE

Bayrampaşa Bilim Merkezi öğrencileri, Sevcan Altundal ve Adem Noktacı 24. Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Proje Yarışması’na (EUCYS) sundukları çalışma ile Avrupa Birliği Patent Ofisi’nin En Orjinal Proje Ödülü’ne layık görüldüler.

21-26 Eylül tarihleri arasında Slovakya’nın başkenti Bratislava’da düzenlenen 24. Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Proje Yarışması’na 37 ülkeden toplam 83 öğrenci katıldı. “Çift Yarık Deneyiyle İnce Filmlerin Kalınlıklarının Bilgisayar Ortamında Hesaplanması” projesiyle yarışmaya katılan Bilim Merkezi öğrencileri Sevcan Altundal ve Adem Noktacı, onlarca katılımcıyı geride bırakarak ödül almayı başardılar.

‘DÜNYANNIN EN ORJİNAL PROJESİ’

Dünyanın farklı ülkelerinden toplam 16 jüri üyesi bulunan yarışmada her projeyi 5 jüri üyesinin dinleyeceği bilgisi verilirken, Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi Projesini toplam 9 jüri üyesi dinledi. Projelerini akıcı bir İngilizce ile anlatarak göz dolduran öğrencilerimiz jüriden de tam not aldılar. Jürinin değerlendirmesi sonucu proje 25 Eylül’de yapılan ödül töreninde Avrupa Birliği Patent Ofisi’nin En Orijinal Proje Ödülü’ne layık görüldü.

Öğrencilere ödüllerini veren Avrupa Patent Ofisi Başkanı ve aynı zamanda EUCYS 2012 Jüri Üyesi Grant Philpott, “İngilizce’nin çok konuşulmadığı bir ülkeden gelen Adem Noktacı ve Sevcan Altundal projelerini çok güzel anlattılar ve sorulara açık ve net cevaplar verdiler. Öğrencilerin projelerini çok fantastik ve faydalı buldum” dedi.

Yarışma sonucuyla ilgili bir değerlendirme yapan Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi Genel Koordinatörü Hasip Gönülkırmaz; “Avrupa’da ülkemizi başarıyla temsil ettiğimiz için gururluyuz. Proje Öğretmenimiz Thami Elboukhari’yi, öğrencilerimiz Sevcan Altundal ve Adem Noktacı’yı kutluyorum. Onların azim ve çabaları her türlü ödülün üzerindedir. Büyük bir iş başardılar. Bilim Merkezi’ni 4 yıl önce geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek üzere faaliyete geçirdik. Hamdolsun bu amacı gerçekleştirmek üzere önemli bir adım daha atmış olduk. Burada önemli olan ödül almaktan çok, öğretmen ve öğrencilerimizin üst düzey yarışmalara katılması ve tecrübe kazanmasıdır. Bundan sonraki hedefimiz daha fazla öğrencimizi üst düzey yarışmalara hazırlamak ve onların bilim adamı olma yolunda ilerlemesini sağlamaktır. Bütün bu başarılarımızı belediyemizin desteğiyle gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’e ve ekibine, AK Parti İlçe Başkanı Cemil Yıldız’a teşekkürü borç biliyorum” ifadelerini kullandı.

PROJEYİ AVRUPA’YA TÜBİTAK GÖNDERDİ

Bilim Merkezi öğrencilerimiz Adem Noktacı ve Sevcan Altundal, hazırladıkları projeyle geçtiğimiz Mayıs ayında TÜBİTAK tarafından düzenlenen 43. Orta Öğretimler Arası Proje Yarışması’nda da Temel Fizik Dalında Türkiye birincisi olmuşlardı.

TÜBİTAK Temel Fizik Dalında birinci seçtiği “Çift Yarık Deneyiyle İnce Filmlerin Kalınlıklarının Bilgisayar Ortamında Hesaplanması” projesini 24. Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Proje Yarışması 2012’de (EUCYS) yarışmak üzere seçerek Avrupa Birliği Patent Ofisi’ne göndermişti.

Bayrampaşa.bel.tr