Başörtüsüne Özgürlük İstediler

Eğitim Güncel
Anadolu Gençlik Derneği, Alperen Ocakları, Birlik Vakfı, Edirne İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği, Milli Türk Talebe Birliği, Mimar Sinan Vakfı, Rumeli Gençlik Grubu ve Ülkü Ocakları temsililerinin ...
EMOJİLE

Anadolu Gençlik Derneği, Alperen Ocakları, Birlik Vakfı, Edirne İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği, Milli Türk Talebe Birliği, Mimar Sinan Vakfı, Rumeli Gençlik Grubu ve Ülkü Ocakları temsililerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişi Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi önünde toplandı.       

Grup adına basın açıklamasını okuyan Kevser Tilkici, Trakya Üniversitesinin bazı bölümlerinde ”başörtüsü yasaklarının” devam ettiğini söyledi.       

Eğitim hakkının anayasal hak olduğunu ifade eden Tilkici, şunları kaydetti:       

”Başörtüsüyle ilgili bir yasak Anayasa Mahkemesi kararıyla konamayacağı gibi, Anayasa ve kanunlarla da temellendirilemez. Zira kişilerin dilediği kutsala inanma hakkı olduğu gibi, bu dinin gereklerini de yerine getirme hakkı ve özgürlüğü vardır. Bu çerçevede özellikle başörtüsü Allah’ın bir emri olup, Müslüman bir bayan için namaz, oruç gibi dini bir vecibedir.”      

Grup, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

Ntvmsnbc
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme