Başörtülü öğretmenler göreve dönemiyor

Eğitim Güncel
28 Şubat sürecinde edebiyat öğretmenliği yapan Seyhat Özen (40) ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Gül Görmez (39), 15 yıl önce sırf başörtülü oldukları için memurluktan at...
EMOJİLE

28 Şubat sürecinde edebiyat öğretmenliği yapan Seyhat Özen (40) ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Gül Görmez (39), 15 yıl önce sırf başörtülü oldukları için memurluktan atılan yüzlerce isimden ikisi. Meclis’ten geçirilen yasa, maruz kaldıkları antidemokratik uygulamaların acısını dindirmek için bir umuttu ancak hayal kırıklığına uğradılar. Çünkü yasa, ‘istifaya zorlananları’ kapsamıyor. Tekrar göreve dönmemeleri için ‘zorla istifanın’ bilinçli yaptırıldığını belirten Özen, “Şimdi meslektaşlarım afla görevine dönebilirken bizim hiçbir şeyi ispatlayamamamız çok acı.” diyor.

Uluslararası Hukukçular Birliği Türkiye Temsilcisi Avukat Fatma Benli, memurluktan çıkarılan kişi sayısının buzdağının görünen kısmı olduğuna dikkat çekiyor. “Sadece benim 95 başörtülü müvekkilim hakkında hapis istemli ceza davası açıldı.” diyen Benli şöyle devam ediyor: “Yasada böyle bir suç olmadığı için istisnasız hepsi istifa etti ama haklarında yargılama yapılmasının sıkıntısını yaşadılar. Bu nedenle çoğu ‘nasılsa biz de atılacağız’ diyerek istifa etti.” İstifa ettirilenler için de formül bulunması gerektiğini vurgulayan Benli şu öneride bulunuyor: “Bu haksızlığın sona ermesi için istifaya zorlananlar, haklarını geri almak için hukuki mücadeleye devam etmeli. Ulaşabildikleri her kuruma yazılı müracaat edip mağduriyetlerini dile getirmeli.”

Zaman