Artık Kadınlar Ev İşi Yapmayacak

Eğitim Güncel
Türkiye’nin ilk kadın Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ders kitaplarında yaptığı düzenlemeyle eşitlikçi bir karar aldı. Çubukçu, ders kitaplarında cinsiyet ayrımcılığı içeren ifadelerin çıkarı...
EMOJİLE

Türkiye’nin ilk kadın Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ders kitaplarında yaptığı düzenlemeyle eşitlikçi bir karar aldı. Çubukçu, ders kitaplarında cinsiyet ayrımcılığı içeren ifadelerin çıkarılması için talimat verdi.

İlk ve ortaöğretim ders kitaplarında yapılacak düzenleme ile artık, anneyi mutfakta ve babayı da salonda gazete okurken gösteren resimler yer almayacak. “Anne ev işlerinin düzenli yürümesini sağlar. Baba ailenin geçimini sağlayan kişidir. Anne, babanın yardımcısı olarak ailenin beslenmesi, çocukların bakımını, aile içinde sevgi ortamını sağlayan kişidir” ifadeleri kitaplardan çıkarılacak. Kadın ve erkeğin eşit olduğuna, kadınlara karşı ayrımcılığın zararlarına dikkat çekilecek. Kitaplarda ve ders öğretim programlarında cinsiyet temelli ayrımcılığın en kısa sürede son bulmasını isteyen Çubukçu, bugün MEB ve Talim ve Terbiye Kurulu’nun düzenlediği “Ders Kitaplarında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalıştayı”na katılacak.