Amgen Bilim Öğrencileri Programı’na Başvurular 1 Şubat 2018 Tarihine Kadar Sürecek

Eğitim Güncel
Biyoteknolojinin dünyadaki öncülerinden biri olan Amgen, sadece ciddi hastalıkların tedavisinin geliştirilmesine değil; şirketin hayır amaçlı kolu olan Amgen Vakfı aracılığıyla geleceğin bilim insanla...
EMOJİLE

Biyoteknolojinin dünyadaki öncülerinden biri olan Amgen, sadece ciddi hastalıkların tedavisinin geliştirilmesine değil; şirketin hayır amaçlı kolu olan Amgen Vakfı aracılığıyla geleceğin bilim insanlarının yetişmesine de yatırım yapıyor. İlk defa 2006 yılında başlayan ve 50 milyon dolar yatırım yapılan Amgen Bilim Öğrencileri Programı (Amgen Scholars) üniversite lisans öğrencilerine dünyanın tanınmış üniversitelerinde yaz döneminde cazip bir araştırma programına katılma şansı sunuyor. Şimdiye kadar dünya çapında 3.542 öğrencinin yararlandığı programa Türkiye’den de 35 öğrenci katılmış bulunuyor.

Bu programa katılan öğrenciler, bir öğretim üyesinin gözetimi altında, normal lisans eğitimi müfredatının ötesinde araştırma alanlarını keşfetme imkânına sahip oluyor. Program, pek çok katılımcı için kendi kurumlarında bulunmayan, birinci sınıf bir araştırma laboratuvarında çalışabilmek gibi önemli bir fırsat sunmakta. Amgen Bilim Öğrencileri Programının kendine özgü bir parçası olarak öğrenciler bölgesel bir sempozyuma katılarak yaz döneminde gerçekleştirdikleri araştırma projelerini tartışıyor, biyoteknoloji ve bilim kariyerleri hakkında daha fazla bilgi ediniyorlar. Katılımcılar diğer bilim öğrencileri ile tanışıyor ve önde gelen endüstri ve üniversitelerdeki bilim adamlarından ilk elden bilgi edinme fırsatı buluyor. Yapılan araştırmaya göre dünya genelinde Amgen Bilim Öğrencileri Programına katılan 3.542 öğrencinin %94’ü daha ileri bir akademik dereceye veya bilimsel kariyere devam ediyor.

 

Lisans eğitimini henüz bitirmemiş ve doktora yapmayı isteyen her üniversite öğrencisine açık olan programa başvuruda bulunmak için daha önceden araştırma deneyimine sahip olma ya da biyoloji eğitimi alma zorunluluğu da bulunmuyor. Katılım şartlarına ilişkin ayrıntılı bilgi web sitesinden temin edilebilir. Başvurular 1 Şubat 2018 tarihine kadar www.amgenscholars.com web sitesi üzerinden yapılabilecektir.

Amgen Vakfı hakkında:

Amgen Vakfı, yenilik üretenlerin gelecek nesline ilham vermek amacıyla bilim eğitiminde mükemmelliği desteklemekte ve Amgen mensuplarının çalıştıkları ve yaşadıkları toplumları güçlendirmek için yatırım yapmaktadır. Amgen Vakfı, ilham veren ve yenilikçi yollarla topluma etki eden, kar amacı gütmeyen yerel, bölgesel ve uluslararası kuruluşlara şimdiye kadar 250 milyon doların üzerinde bağışta bulunmuştur. Amgen Vakfı; Amgen Bilim Öğrencileri, Amgen Biyoteknoloji Deneyimi ve Amgen Teach gibi kendine özgü programlarıyla yarının bilim insanlarını keşfin heyecanı ile tanıştırmaktadır. Ayrıntılı bilgi için www.AmgenInspires.com adresini ziyaret edin ve Twitter’da @AmgenFoundation bizi takip edin.