Akşamcı Ol, Ver Parayı, Geç Sınıfı

Eğitim Güncel
Özel akşam liseleri hizmette sınır tanımıyor. Parayı ödedikten sonra not yükseltmek de, sınıf geçmek de, dershaneye gitmek de mümkün. Gündüz ortaöğretim kurumlarına devam edemeyenlerle, ayrılanlara eğ...
EMOJİLE

Özel akşam liseleri hizmette sınır tanımıyor. Parayı ödedikten sonra not yükseltmek de, sınıf geçmek de, dershaneye gitmek de mümkün.

Gündüz ortaöğretim kurumlarına devam edemeyenlerle, ayrılanlara eğitim imkânı sağlamak amacıyla kurulan özel akşam liseleri, adeta parayla sınıf geçme ve üniversite sınavına hazırlık aracına dönüştü.

Radikal’in haberine göre, Özel Başarılı Koleji Akşam Lisesi 3 bin lira kayıt ücretiyle genel liselerde sınıfını geçemeyecek olan ya da not ortalamasını yükseltmek isteyen öğrencilerin nakillerini alıyor.

Sınav zamanı sorular ve cevaplar veriliyor. Sınavı başarıyla geçenler ertesi yıl örgün eğitimdeki okuluna dönüyor. Kimi öğrenciler ise üniversiteye rahat hazırlanmak için akşam lisesine geçiyor ama derslere girmek yerine dershaneye gidiyor.

“Çalışma saati bitiminden sonra ya da hafta sonları öğretim yapılan akşam liselerinin amacı, belirli bir ücret karşılığında gündüz ortaöğretim kurumlarına devam edemeyenler ile ortaöğretim kurumlarından ayrılanlara eğitim-öğretim imkânı sağlamaktır.” Milli Eğitim Bakanlığı özel akşam liselerinin amacını böyle tanımlıyor. İstanbul’da 8 bin öğrencinin okuduğu 57 özel akşam lisesinden bazıları neredeyse ticarethaneye dönüşmüş durumda.

İddialara göre öğrenciler, kayıtlı bulunduğu lisede sınıfını geçmeyecekse, not ortalamasını yükseltip istediği alanı seçecekse ya da lise sonda rapor almakla uğraşmadan sadece dershaneye gidip üniversiteye hazırlanmak istiyorsa çareyi bu liseye gitmekte buluyor. Öğrencinin naklini alan lise sınav zamanı soruları ve cevapları veriyor. Kimi zaman da dikkat çekmesin diye öğretmenler öğrencilere bir iki yanlış yapmalarını söylüyor.

DEVAMSIZLIK SORUN DEĞİL
Ayrıca örgün eğitimle aynı müfredat uygulanan özel akşam liselerine devamsızlık 20 gün ile sınırlı olmasına karşın öğrenci okula gelmese bile ‘geldi’ gibi gösteriliyor. Öğrenci zayıf derslerini akşam lisesindeki sınavda verdikten sonra ertesi yıl eski okuluna dönüyor.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YILDIZ: İLK DEFA DUYUYORUM
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız akşam liselerinin devamsızlık konusunda gevşek davrandığına dair bilgilerinin olduğunu söyledi. Milli Eğitim Müdürü Yıldız, özel akşam liselerine ilişkin olarak şunları anlattı: “Akşam lisesinde öğrenci sınıfı hak ederek mi geçiyor, bu konu önemli. Bu okulların devamsızlık konusunda gevşek uygulamalarıyla ilgili müfettişlerle konuşup, düzeltilmesi için rapor hazırladık. Ancak sınıf geçme ve üniversiteye hazırlanma boyutuna geldiğini bilmiyordum. Bu kapsamda bir uygulamayı ilk defa duyuyorum ve böyle bir şikâyet de gelmedi. Yapılanlar eğitim sürecini olumsuz etkileyen bir uygulama. Eğitim sisteminde telafisi olmayan aksaklıklar yaratır. Haberi ihbar kabul edip arkadaşlarımı da bilgilendirdim ve çalışma başlattık.”

Radikal