6 soruda eğitim teşviki

Eğitim Güncel
Hürriyet gazetesinin haberi… 1- Kaç kişiye, ne kadar teşvik verilecek? Okul öncesinde 20 bin, ilkokulda 50 bin, ortaokulda 50 bin, ortaöğretim/temel lisede 110 bin olmak üzere 230 bin öğrenciye ...
EMOJİLE

Hürriyet gazetesinin haberi…

1- Kaç kişiye, ne kadar teşvik verilecek?

Okul öncesinde 20 bin, ilkokulda 50 bin, ortaokulda 50 bin, ortaöğretim/temel lisede 110 bin olmak üzere 230 bin öğrenciye verilecek. Kaydolunan özel okula okul öncesi için 2 bin 680 TL, ilkokul için 3 bin 220 TL, ortaokul için 3 bin 750 TL, ortaöğretim için 3 bin 750 TL, temel lise için ise 3 bin 220 TL ödenecek.

2- Nasıl başvuru yapılacak?

Öğrencinin kayıtlı olduğu okul müdürlüğü aracılığıyla e-Okul üzerinden başvurulabilecek.

3- Kimler yararlanabilecek?

Özel okula yeni kayıt yaptıran, özel okula giden ve özel okulda burslu okuyup bursu yüzde 51’in altında olan öğrenciler…

Okul öncesi öğrenciler, 15 Mart 2010 ile 14 Eylül 2011 arasında doğmuş olmak şartıyla en fazla bir eğitim-öğretim yılı süresince teşvikten faydalanabilecek.

4- Kriterler neler?

Öğrencinin başarı durumu ve disiplin cezası, ailenin aylık geliri, öğrenim gören kardeş sayısı, anne-babanın durumu gibi faktörler belirleyici olacak. Gelir durumu düşük ailenin çocuğuna daha fazla puan verilecek.

5- Hak ne zaman kaybedilecek?

Uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporuyla belgelendirenler hariç, sınıf tekrarı yapanlar teşvik hakkını kaybedecek.

6- Teşvik almış öğrenci nakil yaptırırsa ne olacak?

Hak kazanan öğrenci Milli Eğitim Bakanlığı’nca eğitim ve öğretim desteği verilen ve şartları taşıyan farklı bir okula nakil olursa, yeni okul türüne göre teşvik ödemesine devam edilecek. Bu öğrenciler için ödeme, nakil olduğu okula yapılacak. Ancak öğrenci, destek kapsamı dışındaki bir okula giderse teşviki kesilecek. Ara sınıf öğrencileri, teşvik verilen ve teşvik şartlarını taşıyan farklı bir okula eylül ayı dışında nakil olursa destek almaya devam edecek. Ancak eylülde başka okula giderse teşvik hakkını yitirecek.