500 Üniversiteden Biri Türkiye’den

Eğitim Güncel
Dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesi, "Dünya Standartlarında Üniversiteler Merkezi" tarafından yayımlandı. 2003’ten bu yana yayımlanan listede Amerika’nın Harvard Üniversites...
EMOJİLE

Dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesi, "Dünya Standartlarında Üniversiteler Merkezi" tarafından yayımlandı.

2003’ten bu yana yayımlanan listede Amerika’nın Harvard Üniversitesi önceki yıllarda olduğu gibi yine birinciliğe hak kazandı. Harvard’ı, diğer Amerikan üniversiteleri Berkeley ve Stanford izliyor.

En iyi 100 üniversite sıralamasının yarıdan fazlasını Amerikan üniversiteleri oluşturuyor. Amerika’yı, İngiltere, Japonya, Kanada ve diğer Avrupa üniversiteleri izliyor.

İlk 500 üniversite arasında Türkiye’den yalnızca İstanbul Üniversitesi var. 2008 ve 2009 yıllarında olduğu gibi İstanbul Üniversitesi listede ancak 400 ile 500 diliminde yer buldu.

Yunanistan, Macaristan, İsrail ve Polonya gibi çok daha az nüfusa sahip olan ülkelerdeki üniversitelerin de listede Türk üniversitelerinden önde yer alması dikkat çekiyor.

Dünya üniversiteleri akademik sıralaması, bu alanda en dikkate alınan listelerden biri olarak biliniyor.

Sıralama yapılırken üniversitelerin akademik ve araştırma alanlarındaki performanslarının yanı sıra üniversitedeki öğretim görevlileriyle mezunlar arasından kaçının Nobel ya da diğer bilim ödüllerine layık görüldükleri de yer alıyor.