25 Bin Yabancı Öğrenci Geliyor!

Eğitim Güncel
Necip Özkan, Türkiye’ye eğitim almak için yurt dışından gelen öğrenci sayısının son beş yılda 2 kat arttığını belirterek, bu sayının 20 bine ulaştığını söyledi. Yurt dışından Türkiye’ye ge...
EMOJİLE

Necip Özkan, Türkiye’ye eğitim almak için yurt dışından gelen öğrenci sayısının son beş yılda 2 kat arttığını belirterek, bu sayının 20 bine ulaştığını söyledi.

Yurt dışından Türkiye’ye gelen bu öğrencilerin çeşitli üniversitelerde eğitim aldığını ifade eden Özkan,”Beş yıl önce bu sayı 10 bindi. Geçen yıl 16 bin civarlarında oldu. Bu yıl 20 binlere geldik. Öğrenci sayısının artması bizi mutlu ediyor” dedi.

Büyük Öğrenci Projesi kapsamında, birçok öğrencinin Türkiye’de okuma fırsatı yakaladığını vurgulayan Özkan, şöyle devam etti:

”Büyük Öğrenci Projemiz, 1992-1993 eğitim öğretim yılında başladı. İlk kez ülkemize 5 Türk Cumhuriyetinden yaklaşık 10 bin öğrenci getirildi. Daha sonra bu sayı hızla artı. Şu anda 22 ilimizde 30’dan fazla üniversitemizde binlerce öğrenci öğrenim görüyor.

Bu projenin amacı Türk dünyasında geniş bir çerçeve oluşturarak ülkelerin ihtiyacı olan nitelikli insan gücünü yetiştirmek ve ülkelerin kalkınmasına yardımcı olmaktır.”

Dünyanın bütün ülkelerinden öğrenciler getirerek, Türk dostu, ülkesini seven mezunlar yetiştirdiklerini anlatan Özkan, Milli Eğitim Bakanlığı olarak yetişmiş insan gücünü biraz daha aktif hale getirmek için çeşitli projeler üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Proje kapsamında 13 ülkede sınav yaptıklarını anlatan Özkan, şuhları kaydetti:

”150 öğrencinin gelmesi gereken ülkeden 4 bin 500 öğrenci Türkiye’de eğitim görmek için müracaat ediyor. Her yıl bin 500 öğrenciyi ülkemize getiriyoruz. Büyük Öğrenci Projesi kapsamında her yıl 25 bin öğrenci ülkemizde okumak için başvuru yapıyor. Biz bu öğrenciler arasından seçim yapıyoruz. Türk üniversitelerinde okumak için can atan öğrencilerin sayısının artması biz mutlu ediyor.”
Özkan, şimdiye kadar Türkiye’den mezun olmuş öğrenciler için buluşma günleri düzenlemek istediklerini de sözlerine ekledi.

BÜYÜK ÖĞRENCİ PROJESİ

Büyük Öğrenci Projesi, Türk topluluklarının eğitim düzeylerini yükseltmek, yetişmiş insan gücü ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak amacıyla 1992 yılında uygulamaya konuldu.

Türk dünyası arasında iletişim kurmak ve kalıcı bir dostluk geliştirmek, Türkçe’nin ortak dil olarak kullanılmasına katkıda bulunmak ve kültür birliği sağlamak projenin temel amaçları arasında yer alıyor.