12 Yaşında geliştirdiği projeye patent aldı!

Eğitim Güncel
Bakteri Dedektörlü Süt Kutusu Projesi’nin amacını Mert Hakan Salan şöyle açıkladı: “Aldığımız sütlerin içinde üreyen bakteri miktarını, kısa sürede belirleyebileceğimiz, süreci görsel o...
EMOJİLE

Bakteri Dedektörlü Süt Kutusu Projesi’nin amacını Mert Hakan Salan şöyle açıkladı: “Aldığımız sütlerin içinde üreyen bakteri miktarını, kısa sürede belirleyebileceğimiz, süreci görsel olarak da izleyebileceğimiz, bakteri dedektörlü süt kutusu yapmayı amaçladım. Modellediğimiz bakteri dedektörünü, değişik koşullarda sterilizasyonu yapılan farklı markalı sütlerle deneyerek kullanılabilirliğini test ederek, kutu açıldıktan sonra son kullanım tarihlerine kadar olan süreçte sütlerin fiziksel özelliklerini (kaynama noktası, asitlik, yoğunluk, refraktif indis ve iletkenlik) belirleyerek bakteri oluşum süreci ile ilişkilendirdim.”

Proje kapsamında hazırlanan dedektörlü süt kutusu, hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde kullanılabiliyor. Sütlerin bakteriyolojik kalitesini saptamakta kullanılabilecek bakteri dedektörünün hazırlanmasında metilen mavisinin indirgenmesinden yararlanılıyor. Bakteri dedektörlü süt kutusu, özellikle günlük sütler açıldıktan sonra sütün içilebilir nitelikte olup olmadığını bulmak için kullanılabiliyor.

Proje hazırlanırken yapılan araştırmalarda, patojenik bakterileri öldürmek veya etkisiz hale getirmekte pastörizasyon yönteminin kullanıldığı günlük sütlerde, son kullanma tarihi dolmadan bakteri sayısının sağlığımızı tehlikeye sokacak boyutta olabileceği gözlendi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme