Eğitim Güncel

​Z Kuşağını sadece notlarla değerlendirmek yeterli değil!

ERA Kolejleri PDR Bölümü’nden Uzman Psikolog Aslı Kanizi, karnelerin ders çalışma becerisini ölçen belgeler olduğunu söylüyor. Karnenin çocuğun kişiliğini ölçmeye yetmeyeceğine değinen Kanizi, Z Kuşağının sadece akademik notlarla değerlendirilemeyeceğini vurguluyor…

​Z Kuşağını sadece notlarla değerlendirmek yeterli değil!

ERA Kolejleri PDR Bölümü’nden Uzman Psikolog Aslı Kanizi, karnelerin ders çalışma becerisini ölçen belgeler olduğunu söylüyor. Karnenin çocuğun kişiliğini ölçmeye yetmeyeceğine değinen Kanizi, Z Kuşağının sadece akademik notlarla değerlendirilemeyeceğini vurguluyor.

ERA Kolejleri PDR Bölümü’nden Uzman Psikolog Aslı Kanizi, karnelerin nasıl yorumlanması gerektiğini eğitim kurumunun felsefesiyle açıklıyor: “ERA Kolejleri’nde temel amacımız, Z Kuşağının gelişimine katkıda bulunan multi-disipliner bir eğitim modeliyle özgüven sahibi ve mutlu bireyler yetiştirmek. Yeni nesil, bilim sanat ve teknolojiyle iç içe ve her bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyor. Öğrencilerimizi değerlendirdiğimizde, Z Kuşağı bireylerini sadece akademik olarak değerlendirmenin doğru olmadığını gördük. Bu sebeple ERA Kolejleri’nde akademik, zihinsel, psikolojik, fiziksel, sosyal, sanatsal ve teknolojik yeterlilikleri içeren ayrıntılı gelişim karneleri ile öğrencilerimizi değerlendiriyoruz.

Velilere, notlardan oluşan akademik karnelerin sadece ders çalışma becerisini ölçen birer belge olduğunu vurgulamak isterim. Karne asla öğrencinin kişiliğini tanımlayan veya ölçen bir belge değildir. İnanıyoruz ki her öğrenci biriciktir. Her birinin zihinsel yeterliliği, ilgi alanları, yeteneği ve kişiliği diğerinden farklıdır. Bu sebeple başarı alanları da farklılaşacaktır. Biz ERA Kolejleri’nde karneyi, öğrencinin gelişmiş ve geliştirilmesi gereken yönlerine işaret eden kılavuzlar olarak görüyoruz.” diyor.

Abartılı Hediyelerden ve Cezalandırıcı Tutumdan Kaçının

Kanizi, “Öğrenciler karne zamanlarında, anne babalarının olası tepkileri nedeniyle kaygı duyuyorlar. Karnesi iyi olan öğrenciler ödül beklentisine girerken, kötü karnelere sahip öğrenciler cezalandırılma ya da başarısız bulunma endişesi taşıyorlar. Karne döneminde çocuklara yapıcı bir şekilde yaklaşmak gerekiyor. Genel olarak abartılı ödülleri veya cezalandırmayı doğru bulmuyoruz.” sözleriyle öğrencilerin karne dönemlerinde yaşadığı endişeleri açıklıyor.

Çocuğunuzu Dinleyin

Kanizi’nin karne değerlendirmelerine dair en önemli önerisi ise, çocuklara kulak vermek: “Ebeveynler karne değerlendirmelerini çocukları ile birlikte yapmalı ve onlara açıklama şansı tanımalılar. Çocuğa karnesi hakkında konuşma fırsatı vermemek en sık yapılan hatalar arasında yer alıyor. Rahat bir değerlendirme için yeterli zamanı ayırıp aldığı notlardan memnun olup olmadığını çocuğunuza sormalısınız. Çocuklar başarısızlığı birçok nedene bağlayabiliyorlar. Beraber değerlendirme yapar ve çocuğunuzu dinlerseniz çözüme daha kolay ulaşırsınız.

Dinlenmek ve Eğlenmek Tüm Çocukların Hakkı

Gelecek dönem için yapıcı bir yol haritası oluşturduktan sonra sıra tatilin tadını çıkartmaya geliyor. Unutmayın çocuğunuz yıl boyunca derslerden sınavlardan yorgun düştü ve dinlenmeyi hak ediyor. Yaz tatili çocuklarınızla vakit geçirmek için çok iyi bir fırsattır. Mümkün olduğu kadar çok birlikte zaman geçirmeye çalışın. Okul döneminde katılamadığı sosyal faaliyetlere katılması için onu teşvik edin. Tatili birbirinizi daha iyi tanımak, anlamak ve birbirinizin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirin.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL