Türk Aile Yapısı Tehlikede!

Evlilik
Hazırlayan: Gülay Gümüş Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Türkiye’de geçen yıl evlenenlerin sayısı bir önceki yıla göre 50 bin 231 kişi azalırken, boşananların sayısı ise 14 bi...
EMOJİLE

Hazırlayan: Gülay Gümüş

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Türkiye’de geçen yıl evlenenlerin sayısı bir önceki yıla göre 50 bin 231 kişi azalırken, boşananların sayısı ise 14 bin 499 kişi arttı. Sosyologlar Türk toplumundaki bu değişimin geleneksellik ve dinden uzaklaşmaya bağlıyor. Newsweek Türkiye’de yer alan habere göre, emekli sosyoloji profesörü David Popenoe Türkiye’de artan boşanma oranları hakkında "Din, kadın-erkek rolleri ve cinsellik olgularında geleneksellikten uzak, tüketim odaklı toplumlarda bu tür değişimlerin yaşanması normal. Bu sadece başlangıç. Türkiye’de daha büyük değişimler yaşanacak." dedi.

Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre ise, Türkiye’de tek ebeveynli aile sayısı son 20 yılda yaklaşık iki kat arttı. Bunun nedenleri arasında boşanmalar ve evlilik dışı ilişkiler yer alıyor.

Dünyaya baktığımızda, örneğin Amerika’da 1950’lerden beri evlilerin oranı geçen her on yılda giderek azalırken, birlikte yaşayan çiftlerin sayısı son 40 yılda yüzde 1000 artış gösterdi. Amerikan toplumunda giderek yaygınlaşan evlilik dışı birliktelik ve tek ebeveynli aile yapısının Türk toplumunda da yaygınlaşma eğilimi gösterdiğine dikkat çeken Newsweek Türkiye, Türk kültürüne ve İslam’a aykırı hayatları konu alan dizilerin toplum tarafından nasıl kabul gördüğü üzerinde duruyor. Bu dizilerin kabul görmesini, izleyenlerin kendilerinden ve ilişkilerinden özdeşlikler bulmalarına bağlayan makalede “Parçalar birleştirildiğinde ortaya çıkan büyük tablo ciddi bir toplumsal dönüşümün uzakta olmadığını resmediyor.” deniliyor.

Medya yer alan sperm bankasından bebek sahibi olan ve olmak isteyen ünlülerin haberleri, internet ve gençlerin vazgeçilmezi dizi filmler, dün ahlaksızlık olarak kabul edilen davranışları bugün normalleştirmeye başladı bile. Dünyanın en büyük sperm bankası Cryos’un Danimarka merkezi direktörü Ole Schou, merkezlerine Türkiye’den gelen başvuru sayısının 2005’ten sonra arttığını söylüyor: "Bugüne dek 107 Türk müşterimiz hamile kaldı. Yılda ortalama 25-30 Türk kadın Cryos’a başvuruyor." Ancak Schou bu kadınların kaçta kaçının bekâr anneler olduklarını bilemediklerini söylüyor.