Evlilik Kitaplarına Büyük İlgi

Evlilik
Evlilik ve ilişkilerle ilgili kitapların ilgi görmesi üzerine; yayınevleri pedagoglara, aile danışmanlarına ve psikiyatrlara ardı ardına kitaplar yazdırıyor: Evliliği kurtarmanın yolları, erkekler ned...
EMOJİLE

Evlilik ve ilişkilerle ilgili kitapların ilgi görmesi üzerine; yayınevleri pedagoglara, aile danışmanlarına ve psikiyatrlara ardı ardına kitaplar yazdırıyor: Evliliği kurtarmanın yolları, erkekler neden evlenir, evlilik aşkı öldürür mü ve aşk evliliğin ellerinden tuttu… Hatta sadece evlilik, aşk, aile ve kadın-erkek ilişkilerine yönelik yayın yapan yayınevleri bile var. Bu alanda çok sayıda kitap neşredilmesine rağmen yapılan araştırmalar gösteriyor ki, `metropollerde evliliklerden çok boşanma vakaları` yaşandığı konuşuluyor. O zaman bu kadar kitap niye yayınlanıyor, bunları kim satın alıyor? Bu kitapların çok satmasına rağmen boşanmaların artmasının nedeni ne?

Bu kitapları yazanların ve yayınlayanların ortak bir söylemi var. Aile-evlilik ve kadın-erkek ilişkilerinde çok büyük sorunlar var ve insanlar sorunlarına çözüm bulmak için kitaplara rağbet ediyor. Özellikle de kadınlar. Aile danışmanı ve pedagog İlkim Öz kadınların bu kitapları daha çok okuduğunu söylüyor. Öz, `Mutsuz ve arayışta olan kadınlar. Erkekler çok okumuyor.` diyor. Evlilik kitaplarının daha çok olması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan evliliklerin fırtınalı olduğunu düşünüyor. Gençlerin evliliği bilmediğini, bunun için evlilik hakkında dersler almaları gerektiğini düşünen Tarhan, kadınlar gibi erkeklerin de bu kitapları okuduğunu ama bunu çaktırmadan yaptıklarını anlatıyor.

Ünlü boşanma avukatlarından Şükran Eroğlu ise evliliklerinde ve eşleriyle ilişkilerinde sorunlar yaşayan çaresiz eşlerin çözümü kitaplarda aradığını söylüyor. Özellikle kadınların önce sorunu çözmeye çalıştıklarını, boşanmayı en son ihtimal olarak düşündüklerini belirten Şükran Eroğlu, `Çözümü kitaplarda arıyorlar.` diyor. Şükran Eroğlu`nun ısrarla vurguladığı eşlerin diyalog eksikliği yaşadığı ve bu sebeple çiftlerin oturup karşılıklı konuşmaları gerektiği oluyor. Şükran Eroğlu sorunlu çiftlerin uzmandan yardım almaları gerektiğini vurguluyor.

Sadece evlilik-aile-kadın-erkek ilişkileri üzerine kitapları yayınlayan Gül Yurdu Yayınları`nın yayın editörü Ali Belbağ, bu alanda bir boşluğun ve ihtiyacın olduğunu söylüyor. Evlilik kitapları ile ilgili piyasada bir kirliliğin yaşandığını, birçok kişinin kitap yazdığını belirten Belbağ, sorunlara ve ihtiyaçlara göre sadece uzmanların yazdıkları kitapların dikkate alınmasını istiyor. Evlilik kitaplarına çok önem verdiğini vurgulayan TİMAŞ Yayınları Genel Yayın Müdürü Emine Eroğlu özellikle yerli yazarların ve muhafazakar aile yapısının sorunlarını irdeleyen kitapların satışlarının arttığını söylüyor. 100 binler satan bu kitaplara duyulan yoğun talep sebebiyle yeni kitaplar hazırladıklarını anlatan Eroğlu, sorunların, dolayısıyla da bu tarz kitaplara duyulan ihtiyacın çok fazla olduğunu vurguluyor. Eroğlu, `İnsanlar bu kitapları artık bir reçete olarak algılıyor.` diyor.

Kitaplarla ilgili seçici olmalıyız

Psikolog İlkim Öz: Bu tür kitapları Türkiye`de ilk ben yazdım. Benden önce çeviriler vardı. Fakat bu çeviriler Türk toplumunun evlilik yapısına ve kadın-erkek ilişkilerine uymuyordu. Biz özel bir toplumuz. Bana gelen hastalarımın öykülerinden yola çıkarak yazdım kitaplarımı. Terapilerde gördüm ki, kadınlar ve erkekler birbirini tanımıyor, birbirini anlamak için kitaplar okuyor. Kadınlar daha çok okuyor ve uyguluyor. Mutsuz ve arayışta olan kadınlar zaten. Erkekler çok okumuyor. Benim önerim böyle kitaplarda seçici olunmalı. Yazarın künyesine, uzmanlık alanına bakılmalı.