Pembe Diziler Yuva Yıkıyor

Evlilik
Artık akşam eğlencesi denince akla televizyon izlemek gelir oldu. Ailece izlenen dizilere kendini fazla kaptıran ev hanımları, hem kendi hem de ailelerinin huzurunu kaçırıyor. Dizilerdeki koca karakte...
EMOJİLE

Artık akşam eğlencesi denince akla televizyon izlemek gelir oldu. Ailece izlenen dizilere kendini fazla kaptıran ev hanımları, hem kendi hem de ailelerinin huzurunu kaçırıyor. Dizilerdeki koca karakterini canlandıran erkeklerdeki romantizm ve hoşgörüyü kendi eşinde göremeyince aile içi geçimsizliklerde artış yaşanıyor. 

Diyanet’in kurduğu Alo Fetva hattı, son günlerde pembe dizilerdeki hayatlara özenen ev hanımlarının şikâyetlerini dinliyor. Çoğunlukla aile içi şiddet ve boşanmayla ilgili sorular yönelten ev hanımları, dizilerdeki hayatlarla kendi hayatlarını karşılaştırıyor. 

Gün boyu televizyonlarda yayınlanan TV dizilerindeki romantik ve hoşgörülü koca tipiyle kafası karışan ev hanımları, aynı tavırların kendilerine de gösterilmesini istiyor. Beyler, iş yorgunluğu ve stresiyle eşlerinin beklediği hoşgörü ve romantizmi gösteremeyince de bu kez aile içi geçimsizlikler baş gösteriyor.

Konya’da fetva hattına gelen şikâyetlerin artması üzerine harekete geçen müftülükte görevli 40 kişilik irşad ekibi, aile içi geçimsizlik yaşayan çiftleri zaman zaman müftülüğe davet etmeye başladı. Müftülüğe gelemeyen çiftleri ise evlerinde ve işyerlerinde ziyaret eden görevliler, İslam’da ailenin önemi, karşılıklı saygı ve sabırla ilgili bilgiler veriyor. Konya Müftü Yardımcısı Belgin Aydın, bazı dizilerin aile içi yozlaşmayı artırdığını ve boşanmaları tetiklediğini ifade ederek, vatandaşlardan Türk örf ve âdetleri ile aile yapısına uymayan televizyon programlarını izlememelerini ve gayri ahlaki yayınları RTÜK‘e şikâyet etmelerini istedi.