Normal Doğumun Faydaları

Evlilik
Anne adaylarının en büyük korkularından biri doğum sırasında yaşayacağı ağrılar. Birçok anne adayı, bu nedenle sezaryen yaptırmayı tercih ediyor. Hamilelik süresince yapılan egzersizler ile bu korkuyu...
EMOJİLE

Anne adaylarının en büyük korkularından biri doğum sırasında yaşayacağı ağrılar. Birçok anne adayı, bu nedenle sezaryen yaptırmayı tercih ediyor.

Hamilelik süresince yapılan egzersizler ile bu korkuyu aşmak ve doğumu daha kolay hale getirmek mümkün. Bu nedenle Sema Hastanesi, doğumu kolaylaştıracak egzersiz programları başlattı.

Anne adayları hem sağlıklı bir bebeğe sahip olmak hem de sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirmek ister. Fakat hamilelik süresince fiziksel sıkıntıların yanında manevi sıkıntılar da baş gösterir. Doğumun nasıl olacağı, bebeğin sağlık durumu, doğum sancısının yoğun olup olmayacağı gibi sorular henüz doğum anı gelmeden anne adaylarının zihnini meşgul eder ve korku yaşamasına neden olur. Birçok anne adayı, sırf bu korkular yüzünden daha hamileliğin başında sezaryen yaptırmaya karar verir, normal doğumun sözünü dahi ettirmez. Oysaki, normal doğum hem anne hem de bebek açısından sezaryene göre çok daha sağlıklıdır.

Anne adaylarının bu korkularını gidermek amacıyla Sema Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, egzersiz programları başlattı. İki haftadır devam eden uygulama ile hastanede her salı günü bir saat egzersiz yapılıyor. Doğum koçu Başak Kutlu Atay, anne adaylarına; doğum sırasında nasıl ve ne sıklıkla nefes almaları gerektiğini, sancılarla nasıl başa çıkabileceklerini, bebeklerine yeterli oksijen gitmesi için hangi pozisyonda ne kadar süre ile kalabileceklerini uygulamalı bir şekilde anlatıyor. Kendisi de hamile olan Atay, anne adaylarının korkularını çok iyi anladığını fakat korktukları için sezaryen olmamaları gerektiğini söylüyor. Atay, "Anne adayları egzersiz yaparak kendilerine olan güvenlerini artırabilir, bebeklerinin ihtiyaç duyacağı yetiler kazanabilir. Üstelik gevşeme egzersizleri, gebelik sırasında plasentaya giden kan akımını artırıyor. Bu da doğumda stresi ortadan kaldırıp ağrılarla baş edebilmeyi sağlıyor." diyor. Egzersizlerin seans ücreti ise 10 TL.

***

Gebelikte egzersizin yararları

– Doğum anında rahat ve derin soluk alabilmeyi kolaylaştıran kalça, karın ve bacaklardaki kas gruplarını yönetebilmeyi öğretiyor.
– Doğum sonrası normal kiloya dönmeyi kolaylaştırıyor.
– Doğum süresini kısaltıp kolaylaştırdığı gibi, bebeğin sağlığı için de yarar sağlıyor.
– Emzirme başarısını artırıyor.
– Doğum sancılarını küçümsenmeyecek biçimde azaltıyor.
– Sağlığa olduğu kadar güzelliğe de hizmet ediyor.
– Kan dolaşımını düzenleyerek cildin beslenmesini sağlıyor, duruşu düzeltiyor, vücudunuzu tanımanızı öğretiyor.
– Korkuyu unutturarak güven kazandırıyor.

***

Normal doğumun faydaları

Gülçin Demirdöven (Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı): Kontrollerde herhangi bir terslik söz konusu değilse normal doğum yapılmasını tavsiye ediyoruz. Gebelik sırasında veya son dakikada problem çıkarsa sezaryen yapılabilir. Sezaryende 4-5 gün hastanede kalınması gerekebiliyor. Günlük işler, ancak 5-6 günden sonra yapılabiliyor. Ameliyat sonrası ağrı olabiliyor. Normal doğumun en önemli avantajı, annenin birkaç saat içinde bütün aktivitelerini yapar hale gelmesi. Anneler, çok kısa sürede bebeklerini emzirmeye başlıyor. Üstelik hastanede kaldıkları süre de çok kısa. Doğum sonrası ağrı da olmuyor. Hem bebek açısından çok fazla yararı var. Bebek doğum sırasında sıkıştığı için akciğerleri soluk alıp vermeye daha hazırlıklı hale geliyor.