İnternetten Evlilik Sağlıksız

Evlilik
Televizyon kanallarında yayınlanan evlilik programlarının ardından internet ortamında açılan sitelerin de sağlıklı olmadığı belirtildi. Merkezi İzmir‘de bulunan bir yazılım firmasının Genel Koor...
EMOJİLE

Televizyon kanallarında yayınlanan evlilik programlarının ardından internet ortamında açılan sitelerin de sağlıklı olmadığı belirtildi.

Merkezi İzmir‘de bulunan bir yazılım firmasının Genel Koordinatörü Yusuf İnan, televizyon kanallarında evlilik üzerine hazırlanan programların sayısının arttığını söyledi.

Bu kanallara evlenebilmek için başvuranların yanı sıra çok sayıda kişinin de ekranlara çıkmaktan çekindiğini ifade eden İnan, kendilerinin de buradan hareketle farklı meslek ve yaş gruplarındaki evlenmek isteyen insanları bir araya getirmeyi amaçlayan siteler kurmaya karar verdiklerini anlattı.

Bu çerçevede 2009 yılında evlendirme siteleri kurduklarını dile getiren İnan, sitelerin kendisi, çocuğu, babası, annesi veya dedesi için eş bulmak isteyen kişiler tarafından ziyaret edildiğini söyledi.

“İNTERNET ARACILIĞIYLA YAPILAN EVLİLİK SAĞLIKLI OLMUYOR”

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Aydın ise televizyon kanallarındaki evlilik programlarına çıkan birçok kişinin, medyatik olmak amacıyla bu yola başvurduğunu söyledi.

İnternet sitesi aracılığıyla eş bulmanın daha sanal bir durum olduğunu, insanların birbirlerini tam anlamıyla tanıma imkanı bulamadığını dile getiren Aydın, şunları kaydetti:

Geleneksel evliliklerde nişan, şerbet, söz kesimi, nikah gibi şeyler oluyordu. Bu süreçler de çiftleri arasındaki bağı pekiştiriyordu. Ama internet siteleri aracılığıyla yapılan evlilikler böyle değil. Evliliğe giden yol ciddi bir süreçtir. Bu tür program ve siteler aracılığıyla yapılan evlilikler sağlıklı olmuyor. Sanal ortamda insanlar birbirine karşı doğal olmuyor. Beklentiler karşılanmıyor.”