İffetli olmak erkek için de çok önemli

Evlilik
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan Diyanet Dergisi’nin nisan sayısında, “İslam’da Kadın Onuru”na yer verildi. Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Pr...
EMOJİLE

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan Diyanet Dergisi’nin nisan sayısında, “İslam’da Kadın Onuru”na yer verildi. Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr.Musa Bilgiz’in kaleme aldığı yazıda, “İffetli yani namuslu olmak, kadın için ne kadar gerekli ise erkek için de o kadar hatta daha fazla gereklidir” denildi. Yazıda özetle şu görüşlere yer verildi: “İslam, bir insan olarak erkeğe tanınan insan haklarını kadına da tanımıştır. Buna göre hayat hakkı, mülkiyet ve tasarruf hakkı, kanun önünde eşitlik ve adaletlemuamele görme hakkı,mesken dokunulmazlığı, şeref ve onurun korunması inanç ve düşünce hürriyeti, evlenme ve aile kurma hakkı, özel hayatın gizliliği ve dokunulmazlığı gibi temel haklar bakımından kadınla erkek arasında fark yoktur.

‘NİKÂHI BOZMAK HARAM’

İslamdininde nikâh,mukaddes bir akittir. Bu akdimuhafaza etmek farz, keyfi olarak bozmak ise haramdır, zulümdür. Ancak evlilik hiçbir şekilde çekilmez bir hal almışsa, o takdirde boşanma, bir insanı özgürlüğe kavuşturmak kadar değerli bir nimet, bir saadet olur.

‘KOCAYI SEÇMEK SERBEST’

Hanımlar için evlilik akdi konusunda sadakat ne kadar gerekli ise erkekler için de o derece gereklidir. Yani nikahın kutsallığına sadık kalmak iki taraf için de zorunludur. Bir başka ifadeyle iffetli yani namuslu olmak, kadın için ne kadar gerekli ise erkek için de o kadar hatta daha fazlasıyla gereklidir. Kadın, kocasını seçmekte tambir serbestliğe sahiptir. Hiç kimse onu isteği dışında evlendiremez.”

Habertürk