Honduras Cumhurbaşkanı’na Adıyamanlı damat

Evlilik
İki yıl önce ABD”de tanışan genç çift, yaklaşık bin kişinin katılacağı görkemli bir törenle dünya evine girecek. Rosa’ ile Adıyamanlı damadın tanışma hikâyesi oldukça ilginç. Eğitim için A...
EMOJİLE

İki yıl önce ABD”de tanışan genç çift, yaklaşık bin kişinin katılacağı görkemli bir törenle dünya evine girecek.

Rosa’ ile Adıyamanlı damadın tanışma hikâyesi oldukça ilginç.

Eğitim için ABD”de bulunan İletişim öğrencisi Rosa”nın hayatı, işletme öğrencisi Talha Özger’ ile New Orleans’ta bir restoranda kesişmiş.

Daha sonra hayatlarını birleştirme kararı alan Rosa ile Talha”nın ailelerini ikna etmeleri yaklaşık iki yıl sürmüş.

Rosa, kararını cumhurbaşkanı olan babasına ve ailesine açtığında iki ülke arasındaki uzaklık sorun olmuş.

Ancak ailesini ikna etmek için direnen Rosa”ya, eşi hakkında yapılan araştırmalardan sonra izin çıkmış.

CUMHURBAŞKANI YARIN İSTANBUL”DA

Cumhurbaşkanı Porfirio Lobo Sosa ve Honduras”ın Almanya büyükelçisi, Rosa ve Talha çiftinin düğünlerine katılmak için yarın İstanbul’a gelecek.

AİLELERİNİ 2 YILDA İKNA EDEBİLDİLER

Eğitim için ABD’de bulunan İletişim öğrencisi Rosa’nın hayatı, işletme öğrencisi Talha Özger’le, Talha Özger ve kuzeninin New Orleans’ta işlettiği restoranda kesişmiş. Ancak hayatlarını birleştirme kararı alan Rosa ile Talha’nın ailelerini ikna etmeleri yaklaşık iki yıl sürmüş.

Rosa, kararını cumhurbaşkanı babasına ve ailesine açtığında iki ülke arasındaki uzaklık sorun olmuş. Ancak ailesini ikna etmek için direnen Rosa’ya, eşi hakkında yapılan araştırmalardan sonra izin çıkmış.

Dışarıdan gelin getirmek istemeyen Talha Özger’in ailesi için de başka bir kültürden gelin kabul etmek ilk başta zor olmuş; lakin Rosa’yı tanıdıktan sonra birlikteliğe onay vermişler.

HONDURAS MUTFAĞI, TÜRK MUTFAĞINA BENZİYOR

Türkiye’yle ilgili en beğendiği şeyin ne olduğunu sorduğumuz Rosa, “Türkiye’yle ilgili sevdiğim ilk şey o.” diyerek mutlu bir yüz ifadesiyle müstakbel eşini işaret ediyor. Türk yemeklerini, Türkleri ve Kürtleri çok sevdiğini anlatan Honduraslı gelin, en sevdiği tatlının ‘künefe’ olduğunu söylüyor.

Baharatlı Türk yemekleri ile Honduras yemeklerinin birbirine benzediğini söyleyen Rosa, iki kültür arasındaki benzerliklere de dikkat çekiyor. Türkiye’de olduğu gibi Honduras’ta da kalabalık aileler olduğunu söyleyen müstakbel gelin, cumhurbaşkanı babasının 4 hanımından 12 çocuğu olduğunu ifade ediyor.

SEVGİ, SAYGI VE ÇOK ÇOCUK

Aile kavramının Honduras’ta büyük önem taşıdığını vurgulayan Rosa Lobo, evlilikten beklentisini, “Saygı, sevgi ve çok çocuk” olarak açıklıyor.

Ülkelerinde genelde dar aile çevresinde yapılan düğün için Türkiye’de yaklaşık bin kişinin davet edildiğini öğrenen Rosa Lobo, ilk başta şoke olmuş.

Evlendikten sonra Türkiye’de yaşayacaklarını söyleyen çift, balayılarını da yaza ertelemişler. Evin reisi Talha, düğünden sonra Adıyaman’daki akrabalarını ziyaret edeceklerini söylüyor.

Haber 10