Gelinlikte mutlaka duvak olmalı mı?

Evlilik
Duvak, gelinin başını ve yüzünü örtmek amacıyla, dantel ve tülden oluşan bir örtüdür. Duvak örtmek, tarihten günümüze gelinin bekaretini simgelemek amacıyla taşınagelmiş bir adettir. Geleneklere göre ...
EMOJİLE

Duvak, gelinin başını ve yüzünü örtmek amacıyla, dantel ve tülden oluşan bir örtüdür. Duvak örtmek, tarihten günümüze gelinin bekaretini simgelemek amacıyla taşınagelmiş bir adettir. Geleneklere göre duvak, kına gecesinden itibaren evine gidene kadar gelinin başında kalır, damat geline "yüz görümlülüğü" takınca duvağı açma hakkı elde ederdi. Kırsal bölgelerde bu gelenek günümüzde de sürdürülmektedir.

Şehir yaşamında ise nikah kıyılır kıyılmaz damat duvağı açar ve gelini öper. Eskiden duvaklar topuklara kadar inebiliyordu. Günümüzde duvaklar ya yüzü örtecek büyüklükte, ya da gelin başı süslemesi için kullanılmaktadır.

Duvak, gelinliğin bir parçası değildir. Mutlaka her gelinlikte duvak olmalıdır diye bir kaide yoktur. Bu tamamen kişisel bir tercihtir. Bir çok farklı model bulunmaktadır. Seçilen her gelinlik için gelinlik uzmanları farklı duvaklar sunabilmektedirler. Gelinliğin modeline ve gelinin tercihine göre duvakları size önerebilirler. Uzmanlarından yardım isteyebilirsiniz.

Gelin adayının hür iradasine göre ister takabilir ister takmaz. Eğer tamamen dantellerden oluşan bir gelinlik modeli var ise kenarları dantel olan bir duvak yada tamamen tülden olan bir duvak kullanılabilir. Yahut düm düz yani sade olan bir gelinlik içinde tamamı dantel olan bir duvak kullanılabilir.

Düğününüzde duvak kullanmayı düşünürseniz, kuaförünüzle birlikte saç modelinizin ve duvağınızın birbiriyle nasıl uyumlu olacağını konuşmalı ve düğün öncesi yapılacak olan uygulama hakkında hemfikir olmalısınız.

Kaynakça:
gelinlikmodellerim.net
gelinlik.web