Evlilik Okuluna Yoğun İlgi

Evlilik
Belediye bünyesinde kurulan okulda Zirve Üniversitesi’nden uzmanlar yeni evleneceklere ve evlenen çiftlere evliliğin altın kurallarını anlatıyor. Şahinbey Belediyesi öncülüğünde Gaziantep Emniye...
EMOJİLE

Belediye bünyesinde kurulan okulda Zirve Üniversitesi’nden uzmanlar yeni evleneceklere ve evlenen çiftlere evliliğin altın kurallarını anlatıyor.

Şahinbey Belediyesi öncülüğünde Gaziantep Emniyet Müdürlüğü, Zirve Üniversitesi, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü ve Milli Eğitim Şahinbey Rehberlik Araştırma Merkezi olmak üzere 5 kurumun destek verdiği ‘Evlilik Okulu’nda yeni evlenecek çiftlerin bilgi eksikliğinin giderilmesi yuvanın korunması için yapılması gerekenler anlatılıyor.
Her hafta sonu düzenli olarak Şahinbey Kültür Merkezi’nde yapılan programlarda Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Dr. Nildem Sancaktar ve Hemşire Aliye Gündeş, Aile Planlaması, Gebelik ve Anne sütü konularında bilgi veriyor. Seminerlere ortalama 140 kişi katılıyor.

EŞ SEÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ
Evlilikte eş seçimi kadar aile planlamasının da önemli olduğunu kaydeden Dr. Nildem Sancaktar, evliliğin ilk yıllarında biraz dikkatli olunması gerektiğini ve ilk çocuğun dünyaya gelmesinde dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Hamilelik döneminde anne sağlığının çok önemli olduğunu ifade eden Sancaktar, "Anne adaylarının hamilelik döneminde kesinlikle sigara içmemesi gerekmektedir.
Sürekli temiz havada bulunmak ve sağlık kontrollerini düzenli bir şekilde yaptırmak gerekmektedir. Aşılarını düzenli bir şekilde yaptırmalıdır. Bunlardan en önemlisi tetanos aşısıdır. Hamileliğin beşinci veya altı aylarında mutlaka yapılmalıdır. Doğum sonrası başta hepatit B aşısı olmak üzere bebeğinizin tüm aşılarını mutlaka yaptırın. Güzel ve sorunsuz bir yaşam için sizin ve çocuğunuzun sağlığı çok önemlidir. İlk altı ay mutlaka çocuğunuzu anne sütü ile besleyin."
dedi.

Bu arada Şahinbey Belediyesi Nikâh Salonu’nda nikâhları kıyılan Kevser ve Yaşar Fıstıkçıoğlu çifti de evlilik okulu eğitim seminerini ziyaret etti. Seminere katılan katılımcılar, genç çifti tebrik etti. Dr. Nildem Sancaktar ise evlilik okulu eğitim semineri kapsamında çifte bilgilendirmelerde bulunarak seminere davet etti.

Milliyet