En Çok Çocuklar Etkileniyor

Evlilik
Türkiye’nin en önemli sorunları arasında gösterilen trafik kazalarından en fazla çocukların etkilendiği açıklandı. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi‘nden Prof. Dr. Fatma Alisinanoğlu, Yrd...
EMOJİLE

Türkiye’nin en önemli sorunları arasında gösterilen trafik kazalarından en fazla çocukların etkilendiği açıklandı.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi‘nden Prof. Dr. Fatma Alisinanoğlu, Yrd. Doç. Dr. Gülümser Gültekin Akduman ile Araştırma Görevlisi Neslihan Bay tarafından yapılan ”Trafik Kazalarının Çocuklar Üzerindeki Etkisi’‘ konulu araştırma, çocukların yaya ve yolcu olarak trafik kazalarından en fazla etkilenen grup olduğunu ortaya çıkardı.

Yrd. Doç. Dr. Akduman, Trafik Araştırma Merkezinin yaptığı ”Yaya Kazaları Tipolojisi”nde kazaya karışan kişilerin yaş dağılımları incelendiğinde, her 10 yayadan yaklaşık 4’nün 18 yaşın altında, ikisinin ise 51 yaş üstü olduğunu belirterek, travmaya bağlı çocuk ölümlerinin en önemli nedeninin motorlu taşıt kazaları olduğunu ifade etti.

Bu tip ölümlerin, çocuk ölümlerinin yüzde 40’ını oluşturduğunu bildiren Akduman, ”Motorlu taşıt kazalarında sürücü ölümleri 13 yaşında başlamakta, 18’de en yüksek düzeye ulaşmaktadır. Çocuklar yaya olarak yürürken ya da oynarken, taşıtlar tarafından yetişkinlere göre daha fazla yaralanma ve ölüm riski altındadır. 5–9 yaş arasındaki çocuklar, en fazla yaya olarak travmaya maruz kalmaktadır’‘ dedi.

Akduman, çocukların okula gitme ve okuldan dönme zamanlarında kaza sayısında artış olduğuna dikkati çekti.

KAZA GRUBU BİLGİLERİ

Türkiye’de, 0–11 yaş grubu kaza bilgilerine bakıldığında, bu yaş grubunda kazaya karışan çocukların yüzde 2’sinin öldüğünü, yüzde 98’inin yaralandığının görüldüğünü anlatan Akduman, çocukların en fazla ağustosta, gündüz ve açık havada kazaya karıştığının ortaya çıktığını bildirdi.

Akduman, 12–17 yaş grubunda ise kazaya karışan yayaların yüzde 2’sinin öldüğünün, yüzde 98’inin yaralandığı, en fazla kasımda, gündüz ve açık havada kazaya karıştığının belirlendiğini söyledi.
Çocuk ölümleri ya da yaralanmaların büyük kısmının araç içinde olduğunu ifade eden Akduman, Türkiye’deki ölüm oranlarının küçük çocuklarda artmasının, çocuk koltuğu kullanımının yeterli olmamasından kaynaklandığını bildirdi.

"3 YAŞINDAN İTİBAREN TRAFİK EĞİTİMİ VERİLMELİ"

Akduman, çocukların, kazalarda, diğer yayalara göre tecrübe eksikliği, daha kısıtlı hareket kabiliyetleri ve görünmelerini engelleyen kısa boylarından dolayı daha fazla yaralandığını dile getirdi.

Kazaların en önemli nedenlerinin başında sürücü hatalarının geldiğine işaret eden Akduman, sürücü hatalarından kaynaklanan kazaları önlemek için çocuklara trafik alanları dışında oynama ve gezme imkanı verilmesi gerektiğini bildirdi.

Çocuklara, aileden başlayıp, 3 yaşından itibaren trafik eğitimi verilmesiyle yaya kusurlarının önüne geçilebileceğini anlatan Akduman, şöyle konuştu:

”Çocuklara trafik konusunda yaşlarına uygun bilgiler verilmelidir. Karışık ve yaşına göre karmaşık bilgileri çocuk anlayamayacağı gibi konudan iyice uzaklaşır. ‘Yapma’, ‘koşma’ gibi emirler yerine, neden yapılmayacağını anlatan konuşmalar daha etkili olur. Ebeveynler kaldırımda çocuklarıyla yürürken çocuklarının ellerini sıkıca tutmalı ve çocuğun kaldırımın iç tarafından yürümesine dikkat etmelidir.”

Akduman, çocukların geçirdikleri kazaların yüzde 65’nin eve yakın bir bölgede, yüzde 9’nun ise okulun yakın çevresinde meydana geldiğini ifade ederek, her zaman aynı yolda gidip gelen çocuğun bazı nedenlerden dolayı dikkatinin azaldığını belirtti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi