Evlilik

Dost olabilmeyi öğrenin

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlatılan ”Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri” kitabında, evliliğin ilk günleri eşlerin arasındaki yakınlığın en fazla olduğu dönem olarak nitelendiriliyor. Bu dönemde mutluluk duygusu en fazla..

Dost olabilmeyi öğrenin

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlatılan ”Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri” kitabında, evliliğin ilk günleri eşlerin arasındaki yakınlığın en fazla olduğu dönem olarak nitelendiriliyor. Bu dönemde mutluluk duygusu en fazla seviyede yaşanırken, romantizm de yoğun olduğu belirtiliyor.

İlk yılların evliliğin geleceği üzerinde belirleyici olabileceği de belirtilirken çiftlere evliliklerinin ilk yıllarında ”Birlikte yaşamayı öğrenerek karşılıklı doyurucu bir evlilik ilişkisi kurmaları ve anne baba olmaya hazırlanmaları” tavsiye ediliyor.

Kitapta çiftlere birlikte yaşamalarını öğrenmeleri için şu önerilerde bulunuluyor:
”Problem çözme becerilerini geliştirmek, çatışmalar esnasında aralarındaki saygıyı korumak, tavırlarındaki samimiyet ve içtenliği bozmamak için gayret göstermek. Bir sevgili olmanın ötesinde dost olabilmeyi de öğrenmek, birlikte ortak karar alabilmeyi öğrenmek, hayata ve evliliklerine dair ideallerini koruyabilmek. Birbirlerinden oldukça farklı aile ortamlarından geldiklerini unutmadan birbirlerine alışmalarının zaman alacağını ve çaba göstermeleri gerektiğini dikkate almak.”

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL