Çocuklarınıza Sahip Çıkın!..

Evlilik
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, çocukları korumanın her şeyden önce bu ülkede yaşayan yetişkinlerin görevi olduğunu ifade ederek, ”Aileler, çocuklara yönelik eğitim hakkından alıkoymak, suçta...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, çocukları korumanın her şeyden önce bu ülkede yaşayan yetişkinlerin görevi olduğunu ifade ederek, ”Aileler, çocuklara yönelik eğitim hakkından alıkoymak, suçta kullanmak gibi velayet hakkını ellerinden alınmasını gerektirecek bir tutum içerisinde olurlarsa alınırlar” dedi.

Mardin‘deki inceleme ve açılışların ardından 44 kişinin hayatını kaybettiği Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyüne gelen Çubukçu, yapımı tamamlanan Bilge Köyü İlköğretim Okulunu törenle hizmete açtı.

Sınıfları dolaşarak çocuklarla sohbet eden Çubukçu, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Son günlerde çocukların sokak gösterilerinde yer almalarını değerlendiren Çubukçu, hiç ayırım yapmadan, çocukları korumanın her şeyden önce bu ülkede yaşayan yetişkinlerin görevi olduğunu vurguladı.

Çocukların kullanıldığı ve istismar edildiği alanların hiç kimseye fayda sağlamadığını ve bu yolun çıkmaz bir yol olduğunu anlatan Çubukçu, şöyle devam etti:

”Çocukların geleceği de karanlık olur, ülkenin geleceği açısından da karanlık olur. Onun için bir an önce herkesin provokatif eylemlerden vazgeçmesi gerekir, ülkenin selameti açısından. Çocukları korumak anne ve babaların görevi. Çocuklarını koruyamayan anne ve babaların velayet haklarının ellerinden alınması ve çocukların devlet koruması altına alınmasına dair 2005 yılında çıkan artık bir kanunumuz var. Anne ve babalar ‘Bu çocuk benim malım mülküm’ diyerek üzerlerinde bir tasarruf yaparım dememeli.

Aileler, çocuklara yönelik eğitim hakkından alıkoymak, suçta kullanmak gibi, velayet hakkını ellerinden alınmasını gerektirecek bir tutum içerisinde olurlarsa alınırlar da. Onun için aileler çocuklarına ve çocuklarının geleceklerine sahip çıksınlar. Bu şekilde zaten ülkenin geleceğine sahip çıkmış olacak. Çocukların bırakın aileleri tarafından korunması, en çok korunmaları, en çok güven duymaları gereken yerlerde şiddet görüyorlar. En çok korunup kollanmaları gereken yerde suça teşvik ediliyorlar. Dolayısıyla bu ailelerin bu tutumdan vazgeçmeleri gerekir.”

ACI HADİSELERİ ÇOCUKLARIMIZ YAŞAMASIN DİYORUM

Çubukçu, Bilge köyündeki çocukların bir ideallerinin, hedeflerinin olmasının çok güzel olduğunu kaydetti.

Çocukların çoğunun ”hakim ve savcı olmak istemesinin’‘ çok manidar olduğunu da belirten Çubukçu, ”Hakimler savcılar ne yapar, dediğimde, ne yaptıklarını da söylüyorlar. ‘Suçluları hapse koyar, iyi olanları korurlar’ diyorlardı. Aslında, çocukların belki yaşadıkları travmanın en güzel cevabı bu. İşte onlar bugün hakim ve savcı olmak istiyorlar, hukuk düzenini savunacak gençler olarak yetişecekler. İnşallah bir daha böyle katliamların yaşandığı acı hadiseleri çocuklarımız yaşamasın diyorum” şeklinde konuştu.

Tokat’taki saldırı olayıyla ilgili ise, ”Ne olduğu konusunda eminim İçişleri Bakanlığı ve güvenlik güçlerimiz gerekli çalışmaları yapıyorlardır. Hangi sebeple olursa olsun, ne maksatla olarsa olsun, 7 tane fidan gibi gencimizin yitip gitmesi, bu konuda söylenecek söz bırakmıyor. Çok acı. Şehitlerimizin ailelerinin acılarını paylaşıyorum ve başsağlığı diliyorum. Ülkemizin bir daha böyle acı yaşanmasını istemiyorum” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi