Çocuk evliliklerine af konusu yine raftan indi

Evlilik
AKP’nin, diğer partilerle de uzlaşması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da onaylaması durumunda erken yaşta evlilik yapanlara yönelik bir yasal değişiklik yapacağı belirtiliyor.   20...
EMOJİLE

AKP’nin, diğer partilerle de uzlaşması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da onaylaması durumunda erken yaşta evlilik yapanlara yönelik bir yasal değişiklik yapacağı belirtiliyor.
 

2016 yılında, CHP’li vekillerin de gündeme getirmesiyle, AKP’nin Meclis’e sunduğu erken evliliklerle yönelik af düzenlemesi, kamuoyundan gelen tepkiler ve son anda muhalefetin itiraz etmesi nedeniyle gündemden kaldırılmıştı. Özellikle Roman vatandaşlarla ilgi dernek ve STK’ların konuyu yeniden siyasi partilerin gündemine taşımaları üzerine AKP’nin bu konuda bir adım atabileceği iddia edildi. Edinilen bilgilere göre, AKP, diğer partilerin de destek vermesi ve Meclis’te bir uzlaşma sağlanması durumunda, erken yaşta evliliklerden kaynaklanan cezaların affedilmesi için yasa teklifi getirecek. Teklifin yasalaşması durumunda, yaklaşık 10 bin kişinin af kapsamına gireceği belirtiliyor. AKP, yapacağı çalışmanın, Cumhurbaşkanının da onay vermesi durumunda, seçimlerden önce yasalaştırılabileceği ifade ediliyor.

AF KAPSAMINA GİREN….

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, AKP kurmayları, getirilecek düzenlemenin ileriye dönük olarak “Erken yaşta evlilikleri özendirici”bir nitelikte olmayacağını, sadece geriye dönük oluşan mağduriyetlerin bir seferliğine giderilmesi amacını taşıyacağını ileri sürdü. Bu durum nedeniyle hapiste olanlardan, “Evliliklerini resmi olarak devam ettirenler” af kapsamına alınacak. Af kapsamına girmesi için, taraflardan birinin reşit olmaması ve evliliklerinin resmi olarak devam etmesi şartı aranacak. Bu kriterlerin dışındakiler af kapsamına alınmayacak. Cebir, şiddet, tecavüz yoluyla veya zorla yaptırılan evlilikler bu düzenlemenin dışında tutulacak.

Öte yandan, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de geçen günlerde erken yaşta evlilik yapanlar ile TBMM’deki basın toplantısında, Cumhurbaşkanı’na erken yaşta evlenenlerle ilgili de bir an önce adım atması çağrısı yapmıştı. 

Kaynak: Odatv, Türkiye Gazetesi