Bu Yaz Düğün Yapmak Kaça Patlar?

Evlilik
Evlenmek için yaz mevsimini bekleyen çiftleri sardı bir telaş. “Yapılacak o kadar çok şey var ki…  her şey üstüme üstüme geliyor” diyenlerdenseniz, sakin olun. Paniğe kapılmaya ...
EMOJİLE

Evlenmek için yaz mevsimini bekleyen çiftleri sardı bir telaş. “Yapılacak o kadar çok şey var ki…  her şey üstüme üstüme geliyor” diyenlerdenseniz, sakin olun. Paniğe kapılmaya gerek yok. Aileler, akrabalar ve arkadaşlarınızın yanınızda olduğunu unutmayın. Yaşadığınız sıkıntıları evlilik hazırlığı yapan herkesin yaşadığını hatırlayın ve işe  yapılacakların listesini hazırlamakla başlayın. Eğer düzenli olarak not tutmazsanız,  pek cok eksikle karşılaşabilirsiniz. Ardından  bu işleri güvendiğiniz akraba ya da arkadaşlarınızla paylaşmayı deneyin. O zaman işlerin çok daha hızlı ve kolay ilerlediğini göreceksiniz.

Düğün masraflarıyla ilgili liste hazırlarken, bütçenize uygun planlamalar yapmayı  ihmal etmeyin. Herkes peri masallarındaki gibi bir düğün yapmak ister elbet ama, sonunda borçları ödeyecek olanın yine kendiniz olduğunu unutmadan harcamalarınızı yapın. 

ÖNCEDEN DÜŞÜNMENİZ GEREKN BAZI AYRINTILAR

Saç modelinize son gün karar vermeyin, zira beğenmezseniz, değiştirecek vaktiniz olmayabilir ve bu durum sizi rahatsız eder. Türbanlı bir gelinlik tercih ediyorsanız, bu alanda hizmet veren yerleri araştırın ve mutlaka düğünden önce yapılacak modeli başınızda görün.

Mutlaka bir davetli listesi yaparak tutacağınız salonun veya mekânın büyüklüğünü ona göre belirleyin.

Düğün mekânını 5-6 ay öncesinden belirledikten sonra ikramları ve müzikleri sorumlu kişilerle birlikte belirlemekte büyük yarar var. Şayet beklentinizin üzerinde davetli gelirse yer sorunu yaşamamak için yuvarlak masalar tercih etmek en iyisi.

Davetiye seçimini de en az bir ay öncesinden belirlemek gerekiyor ki; davetiyeniz birkaç hafta öncesinden ilgililere ulaşsın ve nikâh günü ajandalara kaydedilsin.

Nikâh şekeri seçerken şimdilerde davetiye ile uyumuna dikkat ediliyor. Zaten deniz ürünleri, mücevher kutusu, badem şekeri, çeşitli kokular, çiçekler, seramik, sepet gibi pek çok alternatifiniz bulunuyor. 

Bir sürpriz yaşamamak için pastanızı mutlaka tadını bildiğiniz ve güvendiğiniz bir pastaneye hazırlatın.

Düğün fotoğrafları için profesyonel yardım almanızı öneririz. Zira yakınlarınız düğün sırasında fotoğraf çekmekle uğraşmak istemeyebilir. Profesyonel bir fotoğrafçı hiçbir ayrıntıyı  kaçırmadan düğününüzü unutulmaz kılacaktır.

FARKLI  BÜTÇELERE GÖRE DÜĞÜN GİDERLERİNE BİR KAÇ ÖRNEK

DAMATLIKLAR

Scabal (1.000–3.000 TL arasında)

Sarar (449-699 TL arasında)

Mithat Giyim (595–895 TL arasında)

İskender Butik (kiralama 200–600 TL arasında, satılık 800–1.200 TL arasında, özel dikim 1.500–1.600 TL arasında, fiyatlara gömlek dahil değil.)

Faruk Saraç (2.500–3.000 TL arasında)

Aydınlı (699 TL’den başlıyor)

DS Damat (479–599 TL arasında)