Bu Çocukların Sokakta İşi Ne?

Evlilik
Isparta Valiliği, sokakta mendil satan ya da otomobil camı silen çocukların niçin çalışmak zorunda kaldıklarına yönelik bir araştırma başlattı. Amaç, bu çocukları sokaklardan kurtarıp, okula göndermek...
EMOJİLE

Isparta Valiliği, sokakta mendil satan ya da otomobil camı silen çocukların niçin çalışmak zorunda kaldıklarına yönelik bir araştırma başlattı. Amaç, bu çocukları sokaklardan kurtarıp, okula göndermek ve onları topluma kazandırmaktı. Ancak araştırmanın sonuçları hiç de beklendiği gibi olmadı.

“Haberimiz yoktu”

Valilik, başlattığı çalışma ile sokakta çalışan 20 çocuk tespit etti ve bu çocukların ailelerine ulaştı. Aileler Güneydoğu’dan göç etmiş ve Isparta‘da inşaat işleriyle uğraşmaya başlamıştı. Üstelik hepsi de hali vakti yerinde insanlardı. Bu sonucu şaşkınlıkla karşılayan Vali Yardımcısı Atila Durmuş, "Çocukların suça teşvik edilmemesi amacıyla bir çalışma başlattık. İnsanların duygularından faydalanarak mendil satan veya tartıcılık yapan çocukların ailelerini araştırdık. Hepsinin ekonomik durumlarının gayet iyi olduğunu tespit ettik” dedi. 

Ailelere ‘Çocuklarınızı neden çalıştırıyorsunuz?’  sorusunu yönelten valilik yetkililerinin aldığı cevap ise hayli ilginçti: ‘Haberimiz yok’

Cezası sadece 62 TL

Çocukların çalıştırılması Kabahatler Kanunu’na göre suç teşkil ediyor. Kanun çerçevesinde çocuklarını sokakta çalıştıran ailelere 62 TL ceza kesildi. Sokakta çalışan çocukların herhangi bir suça karışmamaları için Emniyet Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü işbirliğinde bir komisyon oluşturuldu.

Komisyonun, sokakta çalışan çocukların sosyal aktivitelerden faydalanmaları, toplumla iç içe olmaları ve eğitimlerine devam etmeleri yönünde faaliyette bulunduğunu belirten Durmuş, "Amacımız suç işlenmeden önce çocukları koruma altına almak ve bilinçli birer birey olarak yetişmelerini sağlamak. Bu yaz tespit ettiğimiz çocuklarımıza yönelik farklı sportif etkinlikler düzenledik. Hem mutlu oldular hem de eğitimlerinin onlar için ne kadar önemli olduğunu öğrendiler” dedi.