Boşanmalar Giderek Artıyor

Evlilik
Sadece 2008 yılında 100 bin çift boşandı. Evliliklerini sonlandıranlar arasında en çok 20 yıl ve üzeri evlilerin olması dikkat çekti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre sadece ...
EMOJİLE

Sadece 2008 yılında 100 bin çift boşandı. Evliliklerini sonlandıranlar arasında en çok 20 yıl ve üzeri evlilerin olması dikkat çekti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre sadece 2008 yılında 99 bin 663 çift evliliklerine son verdi. Bunların 14 bin 947’sinin 20 yıl ve daha uzun süreli evli oldukları belirtildi. En fazla boşanan çiftlerin ikinci sırasında ise bir yıllık evliler yer aldı. 9 bin 672 çift, evliliklerinin birinci yılında boşandı. Bir yıllık evli çiftleri, boşanan 8 bin 136 iki yıllık evliler takip etti. Üç yıllık evli olup da boşananların sayısı ise 7 bin 252 olarak açıklandı. En az boşanan çiftler arasında ise 18 ve 19 yıllık evli çiftler bulundu. 2008’de 18 yıllık evli çiftlerden bin 195, 19 yıllık evlilerden de bin 804’ü evliliklerini sonlandırdı.

İLK SIRADA ‘GEÇİMSİZLİK’

Boşanma nedenlerinin başında ‘geçimsizlik’ geldi. 99 bin 663 çiftten 94 bin 967 çift, geçimsizlik yüzünden ayrılığı seçti. Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli, 20 yıl veya daha fazla evli olan çiftlerin, çocukları evden ayrıldıktan sonra yalnız kaldıklarına dikkat çekti. "Çocuklar genelde okul, iş, evlilik dolayısıyla belli bir yaştan sonra evden ayrılıyorlar" diyen Prof. Verimli şöyle konuştu: "Daha önceki yıllarda çocuklarını kendilerinden bile fazla düşünerek onların ihtiyaçlarını karşılayan çiftler, çocuklarının ayrılmasının ardından ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Kendileriyle baş başa kalıyorlar."

ALTTAN ALMIYORLAR

Genelde çiftlerin evlilikleri boyunca çocuklarını göz önünde bulundurarak pek çok sorunu görmezden geldiklerini, sabrettiklerini anlatan Verimli, "Çiftler başa başa kaldığında ise erteledikleri, bir zamanlar üstünde bile durmadıkları problemleriyle yüzleşiyor" dedi. Verimli şunları söyledi: "Çocuklar büyüyüp kendilerini idare edebilecek hale geldikleri için de birbirlerini alttan almaya çalışmıyorlar. Hatta çözüm üretmek yerine evliliklerini noktalama yoluna bile gidiyorlar."

BiRBiRiNiZE DAHA AÇIK DAVRANIN

Evlenmeye karar veren çiftlerin birbirlerine açık davranmaları gerektiğini aktaran Prof. Arif Verimli, çiftlerin bazen birbirlerinin gerçek yüzlerini göremediklerini ifade etti. Yeterince birbirlerini tanımadan evlenenlerin, evlilikle birlikte gerçek yüzlerini gördüklerini ve sorunların da birbirini takip ettiğinin altını çizdi. Verimli, "Birbirlerine karşı uyumlu olmayan çiftler, evliliklerini noktalayabiliyor" dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi