Başörtülü gelinbaşı için saç nasıl hazırlanır?

Evlilik
Genç kızlar için güzel bir gelinlik çok önemlidir. Özellikle gelin başı gelinliği tamamlayan en önemli öğedir. Bizde bu yazımızda gelinlik çağındaki türbanlı gelin olacaklar için gelin başı modellerin...
EMOJİLE

Genç kızlar için güzel bir gelinlik çok önemlidir. Özellikle gelin başı gelinliği tamamlayan en önemli öğedir. Bizde bu yazımızda gelinlik çağındaki türbanlı gelin olacaklar için gelin başı modellerinden bahsedeceğiz.

Türbanlı gelinbaşı yapmak için saç nasıl hazırlanır?

Saçı daha rahat toplayabilmek için öncelikle önüne sprey sıkıyoruz ve tarıyoruz. Saçı iyice taradıktan sonra bonenin altından çıkmaması için saçımızı lastikle bağlıyoruz. Topuzun biraz yüksek durması için de saçı topluyoruz. Saçı toplandıktan sonra topuzun etrafını tülbentle sarıyoruz. Bu topuzun daha iyi durmasını sağlayacaktır. Sonra bonemizi takıyoruz. Böylece gelin başı için zemin hazır hale geldi.

Sade bir türbanlı gelin başı modeli nasıl yapılır?

Gelinimizin başına türbanımızı takıp boğaz altından iğneliyoruz. Türbanın önünün daha iyi durması için alın tarafından türbanın altına asetat takıp sprey sıkıyoruz. Sprey sıktıktan sonra başörtüsünün önünde kalan fazlalığı arkaya doğru topluyoruz. Topladıktan sonra burayı dikebiliriz veya iğneyle tutturabiliriz. Daha sonra türbanın güzel durması için alt kısımlarını gelinliğin içine topluyoruz.

En son ise duvağı başörtüsünün arkasına iğneleyerek takıyoruz.  Böylece sade bir gelin başı modeli elde etmiş olduk.

Gösterişli bir türbanlı gelin başı modeli nasıl yapılır?

Öncelikle başörtümüzü bağlıyoruz. Başörtümüzü bağladıktan sonra tülümüz ile süsleyeceğiz. Arkasından aksesuarımızı takacağız. Şimdi öncelikle türbanımızı taktıktan sonra arkaya doğru katlayarak boyun hizasında bir iğneyle dikiyoruz. Daha sonra başörtümüzün kaymaması için yanlarından birer iğneyle tutturuyoruz. Yanlarına birer iğne taktıktan sonra başörtümüzün fazla olan kısmını gelinliğin içine alıyoruz. Başörtümüzün fazla olan kısmını gelinliğin içine aldıktan sonra gelin başını süslemek için tül kullanacağız. Tülümüzü gelin başının arka tarafına doğru başın yarısını kaplayacak şekilde örtüyoruz ve iğneyle tutturuyoruz.

Daha sonrasında topuzu biraz daha yükseltmek ve gelin başının daha gösterişli durmasını sağlamak için tülümüzü topuz etrafında büzüp iğneliyoruz. Son olarak gelin başına aksesuarımızı takacağız. Sizin seçmiş olduğunuz bir aksesuarı gelin başının ön tarafına gelecek şekilde iğneyle dikiyoruz. Aksesuarımızı tutturduktan sonra sıra duvağı takmaya geliyor. Duvağı gelin başının ense tarafına gelecek şekilde iğneyle tutturduktan sonra gösterişli gelin başımız hazır hale geldi. Süsü ve gösterişi seven gelinlerimiz için böyle bir modeli tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.

Türbanlı genç kızların tercih ettikleri bazı gelinbaşı modellerinden bazılarına aşağıda kısaca değineceğiz.

Taşlı Gelinbaşı Modeli

Taşlı modeli yapmak için üstteki bilgilerin aynılarını kullanacağız sadece hazırladığımız zemin üzerine taşımızı eklemek kalacak. Daha modern bir görüntü elde etmek için bu modeli tavsiye ediyoruz.

Taçlı Gelinbaşı Modeli

Taçlı model için gelin başı zemininin üzerine duvağı takıp iğnelerle tutturuyoruz. Daha sonra ise tacımızı duvağın üzerine dikiyoruz. Bu modelimiz de gayet şık bir görüntü oluşturuyor.

Şapkalı Gelinbaşı Modeli

Alt zeminini yaparken topuzu çok yüksek yapmamamız gerekiyor. Topuzu biraz daha aşağıdan yapmamız gerekiyor. Çünkü yüksek olduğunda şapka oturmayacaktır. Daha sonra bonesinin taktıktan sonra üstünü bir başörtüyle kapatıyoruz. Daha sonra şapkamızı takıyoruz. Şapkanın çıkmaması için yanlardan iğneleyerek tutturmak yararınıza olacaktır. Gelinliğin modeline ve kişinin kendi zevkine göre her türlü şapka hazırlanabilir ve tasarlanabilir.

Çiçekli Gelinbaşı Modeli

Alt zeminin üzerine başörtümüzü taktıktan sonra daha sağlam olması açısından arkadan başörtümüzü dikiyoruz. Gelinimizin boyun kısmını kapatmak için başörtüsünün arkaya uzanan ense kısmını dikiyoruz. Arta kalan uzun parçayı da gelinliğin içine koyuyoruz. Bazı türbanlar çok uzun olduğundan kalan kısımları kesebilirsiniz. Diğer modellerden farklı olarak bu modelimizde önce duvağı takıyoruz daha sonra ise çiçeğimizi takacağız. Çiçeğimizi gelinbaşının yanına iğneyle diktikten sonra çiçekli gelinbaşımız hazır hale gelmiş oldu.

Tesettürgiyim.com