‘Babaya da Doğum İzni Verilsin’

Evlilik
Türkiye için devrim niteliğinde sayılabilecek babalara doğum izni, Devlet Memurları ve İş Kanunu’nda değişiklik öngören tasarıya konuldu. Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun g...
EMOJİLE

Türkiye için devrim niteliğinde sayılabilecek babalara doğum izni, Devlet Memurları ve İş Kanunu’nda değişiklik öngören tasarıya konuldu.

Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun gündemindeki tasarı, babalara 6 aya kadar ücretsiz izin hakkı tanıyor. Bu süre 12 aya kadar da uzatılabiliyor.

Tasarıya erkek milletvekillerinden destek veren de karşı çıkan da var. Karşı çıkanların kimi -ki büyük olasılıkla çocuk bakımının sadece anneye ait bir görev olduğunu düşünüyor- düzenlemeyi gereksiz buluyor, kimi Türkiye şartlarına uygun değil diyor.

AK Parti Samsun milletvekili Fatih Öztürk tasarıyı destekleyenlerden. Öztürk, “Erkeklere bol miktarda izin verelim onları da izin kervanına katalım anlamında düşünmüyor kadınlara destek anlamında görüyoruz” diyerek tasarıyı destekliyor.

MHP Ordu milletvekili Rıdvan Yalçın ise tasarıya, “Aile kurumunu önemsiyorum ama bu tasarı Türkiye şartlarına gerçekçi değil, aile kurumunu güçlendirici diğer önlemler alınmalı” diyerek karşı çıkıyor.

CHP Gaziantep milletvekili Yaşar Ağyüz ise tasarı için, “Gerek ekonomik ve sosyal yaşamda en büyük yükü çeken kadınlar. Öncelikle yapmamız gereken kadın erkek eşitliğini belli bir seviyye çekmek. Bunu sağlamanın mutluluğunu bu parlamento yaşamalı. Bu talii ve en son sırada gelecek bir şey ben gerekli görmüyorum” yorumunu yaptı.

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda görüşülmeyi bekleyen tasarı daha sonra Sağlık Aile ve Çalışma Komisyonu ile Plan-Bütçe Komisyonu’nda ele alınacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi