Anne Olmak İçin En Uygun Ülkeler

Evlilik
Annelik ve çocuk yetiştirmek için en iyi ülkelerin Norveç ve Avustralya olduğu açıklandı. Save The Children adlı örgütün anne için en iyi ve en kötü yerleri sıraladığı yıllık endeksinin bu yıl yayımla...
EMOJİLE

Annelik ve çocuk yetiştirmek için en iyi ülkelerin Norveç ve Avustralya olduğu açıklandı.

Save The Children adlı örgütün anne için en iyi ve en kötü yerleri sıraladığı yıllık endeksinin bu yıl yayımlanan 11’incisinde anneler ve çocukların mutluluk seviyeleri çeşitli ölçütlerle incelendi. Yaşam koşulları açısından Norveç anneler için en iyi ülke olurken, Norveç‘i Avustralya takip etti.

Örgütün eğitim, ekonomik fırsatlar ve sağlık hizmetlerinin de aralarında olduğu birçok ölçütü değerlendirilmesiyle yapılan araştırması 160 ülkeyi kapsıyor.

Geçen yılın birincisi İsveç’in bu yıl dördüncü sırada çıktığı listenin ilk 10 sırasında Norveç, Avustralya, İzlanda, İsveç, Danimarka, Yeni Zelanda, Finlandiya, Hollanda, Belçika ve Almanya yer alıyor.

Listenin en alt sırasında ise Afganistan bulunuyor. Bu ülkeyi sırasıyla Nijer, Çad, Gine Bissau, Yemen, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mali, Sudan, Eritre, Ekvator Ginesi takip ediyor. Örgütün anneler için en kötü ülke sıralamasında geçen yıl Nijer başta bulunuyordu.

Gelişmiş 43 ülkeyle gelişmekte olan 117 ülkenin değerlendirildiği araştırmada, her yıl 350 bin kadının hamilelik ve doğum esnasında hayatını kaybettiği, yaklaşık 9 milyon çocuğun 5 yaşına gelmeden öldüğü ortaya çıktı.

Save The Children, listenin sonundaki 10 ülkede anne ve çocukların durumunun korkunç olduğunu vurgulayarak, bu ülkelerde her 23 anneden 1’inin hamilelikle ilgili sebeplerden öldüğünü, 6 çocuktan 1’inin de 5 yaşını göremeden hayatını kaybettiğini, her 3 çocuktan 1’inin ise yetersiz beslendiğini vurguladı.

Listede geçen yıl 27. olan ABD bu yıl bir sıra gerileyerek 28. sıraya inerken, bu ülkedeki anne ölüm oranının 4800’de 1 olduğu, bunun da gelişmiş ülkelerdeki en yüksek oranlarından biri olduğu kaydedildi.

Türkiye’yi gelişmekte olan ülkeler kategorisine sokan Save The Children, Türkiye’yi bu kategorideki 117 ülke arasında 60. sırada gösterdi.