10 kişiden 1’i zorla evlendiriliyor

Evlilik
Burcu Çalık’ın haberi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de görücü usulü evliliklerin oranı yüzde 53.6. Katılımcıların yüzde 44.2’si görü...
EMOJİLE

Burcu Çalık’ın haberi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de görücü usulü evliliklerin oranı yüzde 53.6. Katılımcıların yüzde 44.2’si görücü usulü ve kendi rızasıyla, yüzde 9.4’ü görücü usulü ve zorla evlendirildiğini söyledi.

Sabah gazetesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının geçtiğimiz günlerde sonuçlandırdığı "Türkiye’de Aile Yapısı Araştırması"na ulaştı. Türkiye genelinde 12 bin 56 hanede 23 bin 379 kişi ile gerçekleştirilen araştırmada, 18 yaşın üzerinde 10 bin 362 erkek ve 12 bin 17 kadın ile yüz yüze görüşme yapıldı. Ayrıca 18 yaşın altında da 9 bin 356’sı erkek, 6 bin 703’ü de kadın olan 16 bin 59 bireyin demografik bilgileri alındı. İlki 2006’da yapılan ve Türk ailesinin var olan sorun ve beklentilerini ortaya çıkarmak amacıyla ikincisi gerçekleştirilen araştırmadan çarpıcı sonuçlar şöyle:

GÖRÜCÜ USULÜ EVLENİYORUZ: Araştırmaya katılan kişilerin yüzde 44,2’si "görücü usulü ve kendi onayıyla" evlendiğini belirtti. Kendi seçimi ve ailesinin rızasını alarak evlenenler yüzde 38,7 olurken, görücü usulü ile zorla evlendirilenler yüzde 9,4 düzeyinde çıktı. Görücü usulüne rıza göstererek evlenenlerin oranı kent (yüzde 42,5) ve kırda (yüzde 48) hemen hemen eşit oranda. Kişilerin yüzde 4,3’ü kaçarak veya kaçırılarak evlendiğini beyan ederken, ailesinin rızasını almadan evlenenler ise yüzde 2,9 oldu. Ayrıca berdel yapanların oranı da 0,5 düzeyinde kaldı. Görücü usulüyle evlenme alt gelir grubunda (yüzde 49,8) ön plana çıksa da orta gelir (yüzde 42,3) ve üst gelir (yüzde 27,7) grubundaki varlığı azımsanmayacak ölçüde.

ÇOCUK GELİN ORANI DÜŞTÜ: Araştırmada dikkat çeken bir ayrıntıyı da "18 yaş altı evlilikler" oluşturdu. 2006’da 18 yaş altı evlilik yüzde 14 düzeyindeydi. 2011’e gelindiğinde çocuk gelinlerin oranı yüzde 9,3’e düştü. 18 yaş üstünde evlilik gerçekleştirenler ise yüzde 90,7 oranında.

ANNENİN ROLÜ AZALDI: Araştırma çocuk bakımı konusunda 2000’li yıllara oranla önemli değişimler yaşandığını gösterdi. Annelerin küçük çocukların bakımını üslenmesi 2006’da yüzde 92,3 iken bu oran yüzde 89,6’ya düştü. Özellikle üst gelir grubunun sadece yüzde 64’ü bebekleriyle ilgilenebiliyor.
BABA DA BEBEK BAKIYOR: Çocuk bakımında babanın rolü ise arttı. Bebeklerine bakan babaların oranı 0,6’dan bir buçuğa çıktı. İş hayatında hem kadının hem erkeğin bulunması babaanne bakıcıları devreye soktu. Babaannelerin oranı yüzde 1,7’den 4,8’e çıkarken, ailelerin sadece yüzde 2,4’ü çocuğunu kreşe gönderebiliyor.

DİZİ ‘İN’, YEMEĞE ÇIKMAK ‘OUT’: Ailelerin birlikte en çok yaptığı etkinliği "TV seyretmek" (yüzde 59,4) oluşturdu. Bunu akraba, komşu, arkadaş ziyaretleri izledi. Çitlerin sadece yüzde 22’si birlikte alışveriş yaparken, piknik yapma kültüründe de yüzde 2’lik düşüş yaşandı. Ayrıca katılımcıların yüzde 58’si hiç eşiyle yemeğe çıkmadığını ifade etti.

BOŞANMALAR EN ÇOK İLGİ- SİZLİKTEN: Çiftlerin boşanma sebebini yüzde 27,3 oranıyla "ilgisizlik ve sorumsuzluk" oluşturuyor. Bu nedeni, yüzde 12 ile ev geçimi, yüzde 11,7 ile aldatma ve yüzde 11,4 oranıyla "dayak-kötü muamele" takip etti. Diğer sebepler sırasıyla, içki-kumar, saygısızlık, ailelerin çiftlere karışması, çocuk olmaması oluşturdu.

Her kente kadın konukevi
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına yönelik şiddeti önlenme konusunda her ilde en az bir, nüfus yoğunluğu fazla olan illerde ise birden fazla kadın konukevi açmayı hedeflediklerini bildirdi. Şahin, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu’nun soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, Türkiye’de 45 ilde 81 kadın konukevinin bulunduğunu ifade Bakanlığa bağlı kadın konukevlerinin toplam kapasitesinin bin 180, yerel yönetimlere bağlı kadın konukevlerinin 594, sivil toplum örgütlerine bağlı kadın konukevlerinin kapasitesinin ise 42 olduğunu belirterek bu yıl içerisinde Eskişehir, Kilis, Şanlıurfa, Gaziantep, Çanakkale ve Ordu’da kadın konukevi açma çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

Sabah

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi