10 adımda stressiz bir düğün

Evlilik
Düğün tarihi yaklaştığı için strese mi girdiniz? Belki organizasyondan sorumlu tek kişi siz değilsiniz ama gecenin yıldızı olarak en çok siz kaygılanıyorsunuz. Her şeyi unutup derin bir nefes alın. Çü...
EMOJİLE

Düğün tarihi yaklaştığı için strese mi girdiniz? Belki organizasyondan sorumlu tek kişi siz değilsiniz ama gecenin yıldızı olarak en çok siz kaygılanıyorsunuz. Her şeyi unutup derin bir nefes alın. Çünkü sizin için mükemmel bir plan hazırladık.

Nişan yüzüklerini parmağınıza taktığınızda mutluluğunuz doruk noktasına ulaşır. Ne var ki zaman ilerler, evlilik tarihi yaklaşır ve üzerinizeki baskı gittikçe büyür… Yapılacak işler önünüze yığıldıkça hazırlıklar bir tatlı telaş olmaktan çıkmış, stres kaynağı haline gelmiştir. Panik yapmayın! Yazımızı okuyun ve rüyalarınızı süsleyen o gün için, en rahat biçimde nasıl hazırlanabilirsiniz görün. Üstelik hiç strese girmeden!

1- Konuşun

Plan yapmadan önce, o özel güne dair fikirlerinizi müstakbel eşinizle detaylı biçimde paylaşın. Uzmanlar işlerin kusursuz bir biçimde tamamlanması için, tek bir anahtar olduğunu söylüyor. Her kapıyı açan, işlerin her iki kişi için mükemmel biçimde ilerlemesini sağlayan bu anahtarın adı, konuşmak. Uzman görüşlere göre, o güne dair arzuladıklarınızı, bunları nasıl başaracağınızı ve her ikiniz için en iyi olanı ancak konuşarak bulursunuz. Bu konuşmalar, amaçlarınızı belirlemenize, uygun olanlar ve uygun olmayanlar arasında bir ayıklama yapmanıza yardımcı olur. Bu konuşmalar öncelikle istekleri, sonrasında ise bu isteklere ne şekilde ulaşılabileceğinin belirlenmesi açısından önem taşır. Yani işleyen bir plan yapmanızı ve planınızı kusursuz bi biçimde yürütmenizi sağlar.

Elbette plan yapmanın bazı kuralları var! Öncelikle içinizden biri, planınızı tekrar gözden geçirmekten sorumlu olmalı. İlk adımda, her ikinizin kaç kararı olduğuna ve bu kararların kaçı üzerinde mutabık kaldığınıza karar verin. Çünkü uzmanlar alınan ilk kararlarla ilgili fikirlerin ilk 11 saat içinde değişebildiğini söylüyor.

İkinci adımda, önceden tahmin edebileceğiniz kimi olumsuzluklar varsa bunları birbirinizle paylaşın. Bu sorunlar kimi zaman ailelerle, kimi zaman arkadaşlarla ilgili olabilir. Sorunu henüz yaşamadan konuşmak, çözümü sağlayacak stratejiyi baştan belirlemenizi sağlar. Böylece hem stresi azaltmış hem de zaman anlamında avantaj elde etmiş olursunuz. Uzmanlara göre, çiftler bir takım gibi hareket etmelidir. Takım arkadaşları oyunu birlikte kurgulamalı, birlikte oynamalı ve birlikte dinlenmelidir.

2- Start alın

Nasıl bir düğün hayal ettiğinizi kendi kendinize sorun. Gündüz vakti mi? Akşam mı? Kapalı bir mekanda mı, yoksa son derece rahat bir tören mi? Öncelikle zaman konusunda bir karara varmayı deneyin. Bu konuyu netleştirdikten sonra ise iş bölümü kısmına geçin. Eğer bir organizasyon şirketiyle anlaştıysanız, detaylara girmenize gerek kalmaz. Onlara kararlarınızı bildirmeniz ve planınızı geliştirip, detaylandırmalarını istemeniz yeterlidir.

Son olarak bilmelisiniz ki, kararları ne kadar erken almaya başlarsanız, bu sizin için o kadar iyi olur! Çünkü yığınla gelinlik modeli, çiçek düzenlemesi, masa sandalye süslemesi arasında bir karara varmak hayli vakit alır. Unutmayın, ne kadar erken karar verir ve hızlı yol alırsanız, o kadar iyi!

3- Hayatınızı organize edin

Her şeyin yolunda gitmesini sağlamak için bir şeyler yapın. Örneğin işleri daha kolay yürütmek için e-mail hesabınızı kullanabilirsiniz. Öncelikle hesabınızda evlilikle ilgili tüm yazışmaları toplayacağınız bir klasör açın. Daha sonra evlilikle ilgili tüm yazışmalarda kullanmak amacıyla isminizin, evlenme tarihinizin ve iletişim için telefon numaranızın bulunduğu standart bir imza yaratın. Çiçek, davetiye, nikah şekeri gibi işler için fiyat ve numune resimlerini bu e-mail ile halledin. Aldığınız tüm fiyat tekliflerini ve gönderilen tanıtım resimlerini tek klasör altında toplayın. Bu işin en iyi tarafı, nerede olursanız olun gelen teklifleri okuyabilmenizdir. Şayet e-mail hesabı imkanınız yoksa, faks yoluyla iletişim kurmayı deneyin.

4- Para işleri

Hepsinden evvel konuşulması gereken konu bütçe meselesidir. Hayallerinizde muhteşem bir düğün planı olabilir ama bu iş için gerçekçi bir bütçe planı yaptığınızdan emin misiniz? Detaylı hesaplama yapmadan önce toplamda ne kadar para harcayabileceğinizi netleştirin. Daha sonra, bu paranın ne kadarını düğün, ne kadarını balayı veya evinizdeki eksikleri tamamlamak için harcamak istediğinizi belirleyin. Bu hesapları yaparken, hayatınızın ilk düğünü, ilk balayı ve birlikte yaşayacağınız evin ilk kuruluşu olduğunu unutmayın. İsteklerinizi tepe noktasından biraz aşağılara çekmek, büyük mağazalar yerine, pazarlık yapma imkanınızın olduğu daha ufak mağazalara yönelmektir.

5- Ne zaman ve nerede?

Kendinize bazı sorular sorun. Örneğin hangi tarihte evlenmek istersiniz? Belirlediğiniz bu tarih sizin için ne kadar gerçekçi? Belki aklınızdan çıkmıştır ama evliliklerin yoğun olduğu kimi tarihlerde fiyatlar ciddi artış gösterir. İnternet veya telefonla farklı tarihler için fiyat soruşturması yapın. Tavsiyemiz, balayı, düğün salonu gibi harcamalar için fiyat alacağınız yerleri tek tek gezmek yerine telefon veya internet yoluna başvurmanızdır. Çocukların katılmadığı bir düğün size daha uygun rakamlara mal olabilir. İçecek miktarında kısıtlama yapmasanız bile en azından çeşit anlamında bir sınırlama getirebilirsiniz. Bir başka dikkat edilmesi gereken konu ise, düğün mekanının dekorasyonu ile ilgilidir. Ne kadar az detay talep ederseniz, fiyat o kadar makul olacaktır. Düğün için dekorasyon konusunda daha esnek davranan bir salon araştırın.

6- Davetli listesi

Kaç kişiyi davet edebilirsiniz? Net bir sayı için nişanlınızla baş başa verip bir davetli listesi oluşturun. Bu listeyi yaparken davetlileri eşleriyle birlikte çağımanız gerektiğini hesaba katın. Bu sayıyı belirlerken gerçekçi olun. İlk etapta kısıtlı bir sayı ile başlayıp, ilerleyen zamanda “Bir kişi daha eklesek ne olur?” derseniz, yavaş yavaş bütçenizi aşarsınız. Listeyi oluştururken ilk akla gelen kişiler gelinin ailesi, damadın ailesi, gelinin arkadaşları ve damadın arkadaşlarıdır. Asıl sinir bozucu olan konu, anne ve babaların sizin tanımadığınız bir yığın kişiyi çağırmak istemesidir. Bu durumla karşılaşmamak için anne ve babanıza çağırabilecekleri insan sayısını net olarak ve ilk baştan söyleyin. Bu sayının dışına çıkamayacaklarını kesinlikle belirtin. Asap bozucu durumlar yaşamaktan ve bir yığın tanımadığınız insanı ağırlamak zorunda kalmaktan kurtulursunuz.

7- Giysi durumu

Düğün için gelinlikçileri gezmek ilk anda hoş bir fikir gibi gelse de, bir sürü mağazaya girip çıktıkça aklınız iyice karışır. Gelinlik seçerken en iyi fikir, birden fazla markanın tasarımlarını satan büyük mağazaları kullanmaktır. Şayet mağazadan alışveriş yapmayıp aklınızdaki gelinliği diktirmek istiyorsanız bu takdirde birçok yere girip çıkmaktansa çevreden tavsiye almalısınız. Yakın zamanda evlenen arkadaşlarınız varsa, onlara fikir sormayı deneyin.

Fazla detaya inmek ve bütün gelinlikçileri dolaşmak size epey bir vakit kaybettirebilir. Sonuç olarak kafanız karışır, zamanınız daralır ve içinize sinmeyen bir modele “evet” demek zorunda kalırsınız. Gelinlik modeli seçerken fazla sayıda kişi ile dolaşmak, çok kişiden fikir almak kafa karıştırır. En güzeli, aileden zevkine güvendiğiniz birileri ve yakın arkadaşlarınızdan bir ikisiyle dolaşıp fikirlerini almaktır. Onlardan fikirlerini dürüstçe söylemelerini isteyin. Beğendiğiniz metrelerce kuyruğu olan nostaljik bir modele itiraz ettiklerinde, asla onlara sinirlenmeyin. Bütçenizi aşan ünlü tasarımlar yerine makul bir fiyata bir benzerini diktirmeyi veya kiralamayı deneyin.

8- Şık şeyler

Kimi şeyler sadece sizin seçiminizle mükemmel hale gelir. Bu nedenle onlarla ilgili kararları başkasına bırakmamalısınız. Süslemelerde kullanılacak taze çiçekler, dekorasyonun ince detayları gibi özen isteyen konularda son karar daima size ait olsun. Belki çiçekleri, minik süslemeleri dolaşıp seçmek için yeterince vaktiniz olmayacaktır. Bu durumda sizin için çalışan bir organizasyon şirketi varsa, aklınızdakileri onlara tarif etmeniz yeterlidir. Seçmeniz için örnekler getirirler, siz de aralarından bir karar verirsiniz. Bir şirketle çalışmaya bütçeniz izin vermiyorsa, kuzeninizden veya kardeşinizden yardım isteyin.

9- Zor işler listesi

Size kendinizi kötü hissettiren şeyleri bir liste haline getirin ve yanına neden kötü hissettiğinizle ilgili bir açıklama ekleyin. Tıpkı biten işlerin bir listesini yaptığınız gibi, kötü hissetmenize neden olan şeylerin bir listesini de yapabilirsiniz. Bu listeye başardığınız işleri ve yapmakta zorlandığınız şeyleri, karşılarına ise başarmak için neye ihtiyacınız olduğunu yazın. Bu liste, sorunlarınızı belirlemek açısından faydalı olduğu gibi, bir yol gösterici olarak da size çok yardımcı olur. Unutmayın, sorunun sebebini bulmadan, çözümünü bulmak imkansızdır.

10- Zaman aşımı

Düğün planı yaparken, ciddi bir stres altına girersiniz. Bu stres halihazırda devam eden ilişkinizi risk altına alabilir. Çünkü yapılacak işlerin altında boğulan sadece siz değilsinizdir. Üstelik unutmayın ki, herkesin stresle baş etme tarzı ve dayanıklılığı farklıdır. Şayet her ikiniz de gereğinden fazla gerginseniz bu ilişkinizin sağlığını etkileyecek, mutsuz bir gelin ve damat olarak dünya evine adım atmanıza neden olacaktır. Bu durumla baş etmek için en iyi yol yapılacak işler, ödemeler, listeler gibi konuları konuşmadığınız özel zamanlar yaratmaktır. Tatil günleri yapılacak piknikler, sinemaya gitmek veya hoşlandığınız diğer aktivitelere zaman ayırmak en iyi yöntemlerdir. Bu özel zamanlarda asla ve asla düğününüzle ilgili bir konuyu gündeme getirmeyin. Bu konuda kesin kurallar koyun ve kuralları uygulayın. Hatta düğün için yaptığınız listenin bir benzerini bu iş için kullanın. Her ikinize eğlenceli gelen ve yapmayı istediğiniz şeyleri tek tek bu listeye yazın ve gerçekleştirdikçe üzerini çizmeyi unutmayın. Düğün yapmayı nasıl ciddiye alıyorsanız, ileride hayatını beraber geçirecek bir çift olarak rahatlamayı, eğlenmeyi ve hoşça vakit geçirmeyi de ciddiye almalısınız.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi