Dünya Hali

Yurtta 859 Köy Yolu Ulaşıma Kapandı

Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Şeyhmus Yentür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte kar yağışı ve tipi nedeniyle, 257 köy yolunun ulaşıma kapandığını söyledi. Tipi nedeniyle köy yollarındaki karla..

Yurtta 859 Köy Yolu Ulaşıma Kapandı

Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Şeyhmus Yentür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte kar yağışı ve tipi nedeniyle, 257 köy yolunun ulaşıma kapandığını söyledi.

Tipi nedeniyle köy yollarındaki karla mücadele çalışmalarına ara verdiklerini ifade eden Yentür, ”Tipi, ekiplerimizin çalışmasını zorlaştırıyor. Görüş mesafesi çok az. Bu nedenle iş makinesi operatörlerimiz yolu seçmekte zor anlar yaşıyor. Fakat acil durumlar için ekiplerimiz hazır bekliyor” dedi.

Karayolları 113. Muş Şube Şefi Sülhattın Ömeroğlu ise yüksek kesimlerde etkili olan tipi nedeniyle çalışmaların güçlükle yürütüldüğünü kaydederek, ”Ekiplerimiz yolları açmaya devam ediyor. Ancak kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşımı kontrollü olarak sağlıyoruz” diye konuştu.

Muş Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada da Muş merkez ve ilçelerine bağlı köylerde kar yağışı ve tipi nedeniyle eğitime bir gün ara verildiği belirtildi.

Bulanık Kaymakamı Ferit Görükmez de gece Bulanık’ın Sarıpınar beldesiyle Adıvar köyü arasındaki yolda çok sayıda aracın yolda mahsur kaldığını söyledi.

Yolcuların, bölgeye yakın köylerde misafir edildiğini anlatan Görükmez, ”Şu anda çok sayıda aracın kara sapladığı yönünde ihbar aldık. Fakat kar yağışı ve tipi nedeniyle herhangi bir çalışma yapamıyoruz” diye konuştu.

-Siirt-Şırnak karayolu ile 92 köy yolu ulaşıma kapandı-

Siirt’te Karayolları 94. Şube Şefi Savaş Özevin yaptığı açıklamada, Siirt-Şırnak karayolunun, Bireneye Tepesi mevkisinde ulaşıma kapandığını belirtti.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Kurtuluş ise Eruh, Baykan, Kurtalan, Pervari ve Şirvan ilçelerine bağlı 92 köy yolunun kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandığını söyledi. Kurtuluş, özellikle Şirvan ilçesinde aralıklı devam eden kar yağışı nedeniyle yol açma çalışmalarında görev alan ekiplerin zor şartlarda çalıştığını kaydetti.

-Kastamonu-

Kastamonu’nun Daday ilçesinde 60 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi. Özel İdaresi ekiplerinin yolların açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü kaydedildi.

-Van-

Van İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mehmet Cüreoğlu, il genelinde 450 köy yolunun ulaşıma kapandığını söyledi.

Yol açma çalışmalarının güçlükle yapıldığını ifade eden Cüreoğlu, açılan yolların tipi sebebiyle tekrar kapandığını kaydetti. Cüreoğlu, yolların açılması için 180 personelin, 86 iş makinesiyle çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü kaydetti.

Karayolları 11. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu ise Van-Tatvan, Van-Çatak, Tatvan-Bitlis, Bitlis-Güroymak, Bitlis-Baykan ile Çaldıran-Doğubayazıt karayollarının ulaşıma kapalı olduğunu belirtti. Çobanoğlu, kar yağışı ve tipinin yoğun olduğu bölgelerde vatandaşları yola çıkmamaları yönünde uyardı.

Meteoroloji yetkilileri de vatandaşları kuvvetli kar yağışı, buzlanma ve çığ olaylarına karşı uyardı.

-Malatya-

Malatya-Sivas karayolu da yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapatıldı.

Alınan bilgiye göre, yoğun kar yağışı nedeniyle Malatya-Sivas karayolunun Hekimhan-Sivas bölgesi trafiğe kapatılarak, araçların geçişine izin verilmiyor.

Hekimhan ilçe merkezinde trafik ekipleri, Malatya yönünden gelen tüm araçları durduruyor. Vatandaşlar, Hekimhan Öğretmenevi’nin lokalinde misafir ediliyor.

Kayseri’nin Pınarbaşı ve Sarız ilçesi ile beldelerindeki tüm ilk ve orta dereceli okullarda, eğitime 1 gün ara verildi.

Bünyan Kaymakamı ve Sarız Kaymakam Vekili Hakan Kılınçkaya, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Sarız ile Pınarbaşı’nın ilçe merkezleri ile beldelerindeki tüm ilk ve orta dereceli okullarda eğitime yarın ara verildiğini bildirdi.

Kılınçkaya, Bünyan ilçesinde ise sadece belde ve köylerindeki okulların 1 gün süreyle tatil edildiğini kaydetti.

-Düzce-

Düzce’de toprak kayması nedeniyle Uğurköy yolu kısa süreliğine ulaşıma kapandı.

Merkeze bağlı Uğurköy’de HES inşaatının bulunduğu bölgede, yoğun kar yağışı nedeniyle toprak kayması meydana geldi. Kapanan yol, iş makinelerinin çalışmaları sonucu açıldı.

AA

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL