Yer Çekiminden Elektrik Enerjisi Üretti

Dünya Hali
Düzce’de engelli kişinin kendi çabasıyla geliştirdiği, dinamonun bağlı olduğu platforma belirli bir açıyla yerleştirilen demir çubukların eksenleri etrafında kesintisiz dönmesiyle çalışan sistem...
EMOJİLE

Düzce’de engelli kişinin kendi çabasıyla geliştirdiği, dinamonun bağlı olduğu platforma belirli bir açıyla yerleştirilen demir çubukların eksenleri etrafında kesintisiz dönmesiyle çalışan sistem, küçük bir ampulü yakacak kadar elektrik üretiyor.

Düzce- Akçakoca ilçesinde yaşayan doğuştan yürüme engelli Raşit Kalaycı (49), birkaç yıl önce belediyeden emekli oldu.

Emeklilik döneminde kendisini ilgi çekici çalışmalar yapmaya adayan Kalaycı, yer çekiminden aldığı kuvveti elektrik enerjisine dönüştüren sistem üzerinde çalışmaya başladı.

Kalaycı, uzun süren deneme sürecinin ardından, dinamonun bağlı olduğu platforma belirli bir açıyla yerleştirilen demir çubukların eksenleri etrafında dönmesiyle çalışan sistemle küçük bir ampulü yakacak kadar elektrik üretti.

Raşit Kalaycı,  yaptığı açıklamada, borunun içinden geçirdiği demir çubukların birbirlerini aşağı sürüklemesiyle döngünün çalıştığını belirterek, sistemin tamamen yer çekimiyle çalıştığını söyledi.

İlk olarak ağırlığı tek tarafta tutmaya çalıştığını ifade eden Kalaycı, ”Bugüne kadar yapılan devridaimli makinelerde de ağırlıklar sürekli aynı yerdedir. Bu şekilde makine çizimlerini yaptık. Neticede böyle bir proje ortaya çıktı” dedi.

”Bu proje 24 saat çalışabilecek bir projedir”

Güneş, dalga ya da rüzgar gülleriyle enerji elde edilebildiğine dikkati çeken Kalaycı, henüz yer çekimiyle kendi başına elektrik üreten makine yapılamadığını ifade etti.

Projesini başka fikirlere destek olmak için geliştirdiğini belirten Kalaycı, ”Burada yapılacak tek şey uzman mühendislerin projenin üzerinde yoğunlaşarak projeyi sürekli enerji elde edilebilir hale getirmektir” diye konuştu.

Projenin yaklaşık 2 bin 500 liraya mal olduğunu kaydeden Kalaycı, şunları söyledi:

”Projeyle ilgili şu ana kadar TÜBİTAK’a başvuruda bulunmadım. Bir uzmanın elimden tutması ve bu projeyi birlikte hayata geçirmemiz gerekiyor. Çünkü bu işlerin altından tek başıma ancak bu kadar kalkabildim. Rüzgar gülü enerjisi çok büyük maliyetler sonucunda elde ediliyor. Sadece rüzgar olduğu zaman elektrik enerjisi elde edebiliyorsunuz. Fakat bu proje 24 saat çalışabilecek bir projedir. Çünkü dünya var oldukça yer çekimi kuvveti de var olacaktır. Bunun sonucunda sonsuz bir enerji üretmeniz de kaçınılmaz olacaktır.”

Kalaycı, projeyi prototip olarak yaptığını, patent için başvuruda bulunmadığını belirtti.

”Üzerinde çalışılması gereken bir proje”

Düzce Üniversitesi (DÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Öztürk de projenin güzel bir fikir olduğunu, demir çubukların daha ucuz bir yöntem seçilerek kaldırılması halinde sistemin daha verimli hale geleceğini söyledi.

DÜ olarak bütün fikirlere açık olduklarını kaydeden Öztürk, ”Bize sunulan projeler üzerinde çalışabiliriz. Sonucu olumlu da olsa olumsuz da olsa fikirlere daima açığız. Bu proje, üzerinde çalışılması gereken bir projedir” dedi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme