Dünya Hali

Yardımlar 172 Milyona Ulaştı

Başbakanlık Basın Merkezi’nin internet sitesindeki ‘Somali Yardım Kampanyası’ duyurusunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Somali ve açlığın pençesindeki diğer Afrika ülkelerine yardım kampanyası başlatılmasına ilişkin yayımladığı genelgeye yer verildi. Kampanya kapsamında,..

Yardımlar 172 Milyona Ulaştı

Başbakanlık Basın Merkezi’nin internet sitesindeki ‘Somali Yardım Kampanyası’ duyurusunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Somali ve açlığın pençesindeki diğer Afrika ülkelerine yardım kampanyası başlatılmasına ilişkin yayımladığı genelgeye yer verildi.

Kampanya kapsamında, dün saat 17.00 itibarıyla Başbakanlık’ça 24 milyon lira, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 49 milyon lira, diğer kampanyalardan ise 98 milyon 500 bin lira toplandığı belirtildi. Duyuruda yardımların toplamda 171 milyon 500 bin lira olduğu kaydedildi.

Türk halkı, iç savaş, kuraklık, açlık ve doğal afetlerle sarsılan dünyanın dört bir yanındaki ülkelere başlattığı yardım seferberlikleriyle dünyaya örnek oluyor.

Başta devlet olmak üzere sivil toplum örgütlerinin düzenlediği kampanyalar, ölümün kol gezdiği coğrafyalarda umutları yeniden yeşertiyor.

Depremle yerle bir olan Haiti’ye ve sel felaketinin vurduğu Pakistan’a din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin yardıma koşan Anadolu insanının cömertliği şimdilerde açlığın pençesindeki Afrika’ya nefes aldırıyor.

Milyonlarca insanın açlıkla boğuştuğu Somali’ye karadan, havadan hatta denizden ulaştırılan bağışlar, yardımların görünen yüzü. Ramazan’ın bereketinden de faydalanan dernekler, Afrika’nın yanı sıra Pakistan, Yemen ve Bosna-Hersek’e de ‘merhamet köprüleri’ kuruyor.

Son 60 yılın en büyük kuraklığını yaşayan Afrika ülkeleri için Ramazan ayının başından bu yana düzenlenen kampanyalarda toplanan bağışlar, 171 milyon lirayı geçti.

Belediyesinden derneğine kadar toplumun hemen her kesimi az çok demeden iftar sevincine uzak komşularını da ortak ediyor. Son olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi, toplam 3 bin 925 koliden oluşan 106 tonluk gıda yardımını Diyanet aracılığıyla Somali’ye gönderiyor. İlk partisi bin 260 koliden oluşan 34 ton gıda paketi, Esenboğa Havaalanı’ndan kargo uçağıyla yola çıktı.

Anadolu’nun yardım eli dünyaya uzanıyor

Yardımlar Afrika ile sınırlı değil. Kimse Yok mu Derneği, aylardır siyasi çalkantılarla sarsılan Yemen’deki yoksul halkı da unutmadı. Başkent Sana’da ihtiyaç sahibi bin aileye kuru gıda, şeker, un, hurma ve konserveden oluşan gıda paketleri dağıtıldı.

Toplamda 40 bin dolarlık yardım yapıldığını belirten dernek gönüllüsü işadamı Mehmet Erkan, "Yemen’e gelmeden önce böylesi bir tabloyla karşılaşacağımızı bilmiyorduk. Yapılan yardımların gerekli ama yetersiz olduğunu anladık." dedi ve Türk halkının daha fazla yardım eli uzatmasını istedi.

Rahmet ve bereket ayı Ramazan’da, Türk halkının destekleri Bosna-Hersek’te de yüzleri güldürdü. Türkiye’nin Bregenz Başkonsolosluğu, 1992-95 yıllarında yaşanan savaşta mağdur olan ve ekonomik kriz sebebiyle zor günler geçiren Srebrenitsa ve Doğu Doboy’daki ailelere 12 ton gıda malzemesi ulaştırdı. Anadolu insanının cömertliğini sınırlar ötesine taşıyan yardımlar, fakir Boşnak halkın sofralarını şenlendirdi.

Somali’de Erdoğan heyecanı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ailesi ve bakanlarla Somali’ye geleceğini açıklamasının ardından başkent Mogadişu’da hazırlıklar başladı.

Türkiye’den gelen heyetlerin konuk edildiği Cumhurbaşkanlığı’nda Erdoğan’ı ağırlamak üzere onarım çalışmaları yapılıyor. Bu çerçevede çatışma izlerinin olduğu binalardaki kurşun delikleri kapatıldı, iç ve dış cepheler boyandı.

Mimar ve mühendislerden oluşan bir ekip, Cumhurbaşkanlığı misafirhanesinde inceleme yaptı. Türkiye’den gelen heyetlere eşlik eden Somali’nin İstanbul Fahri Konsolosu Yardımcısı Hüseyin Muhammed, "Başbakan inşallah buraya gelirse hem Somali halkı mutlu olacak hem de tarihi bir ziyaret olacak. Eskiden buraya gelen yoktu." diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı özel güvenlik görevlisi Hasan Abdullah da, "Erdoğan, 20 yıldır süren iç savaştan sonra buraya gelen ilk Müslüman başbakan olacak. Çok mutluyuz." ifadelerini kullandı.

Bu arada Türk Kızılayı Genel Müdürü Ömer Taşlı, 2 bin çadırdan oluşacak 12 bin kişilik çadırkent projeleri için kendilerine okyanus kıyısında çok güzel bir yer tahsis edildiğini belirtti.

Taşlı, Erdoğan’ın ziyaretine kadar uçaklarla gelen 250 çadırla çadırkentin ilk bölümünü açılışa hazır hale getireceklerini kaydetti.

Sahra hastanesi yola çıkıyor

Sağlık Bakanlığı, açlık yüzünden son 6 ayda 30 bin çocuğun hayatını kaybettiği Afrika’da sahra hastaneleri kurma çalışmalarına hız verdi.

Bu kapsamda, Somali’ye açılacak ilk sahra hastanesinin, 20 sağlık personeli ile birlikte yarın yola çıkacağı belirtildi.

Somali’ye yardım çerçevesinde bakanlık tarafından ilk etapta 10 ton ilaç ve tıbbi malzemenin temin edilerek bölgeye gönderildiğini ifade eden Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom’un verdiği bilgiye göre ihtiyaç tespiti ve hastane kurulacak yerleri belirlemek amacıyla bölgeye bir genel müdür yardımcısı başkanlığında 4 kişilik heyet gönderildi.

Önümüzdeki hafta faaliyete girecek hastanenin ardından yapılacak inceleme ve değerlendirme sonunda kurulacak hastane sayısı belli olacak. İlk etapta gönderilecek sahra hastanesinde çocuk hastalıkları, kadın doğum, enfeksiyon hastalıkları, dahiliye uzmanı ve bir pratisyen hekim bulunacak. Ayrıca laboratuvar, röntgen, çevre sağlığı teknisyeni, 12 hemşire görev yapacak.

Zaman
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL