Dünya Hali

Yardıma Gittiler, Dayak Yediler

Balçık Köyü’nde Tacettin Y’ye ait evde çıkan yangın nedeniyle dumandan etkilenen bazı kişilerin bulunduğu ihbarını alan 112 Acil Servis ekibi, olay yerine gitti. Dumandan etkilenen Nurcan Y, ve çocukları Cansu..

Yardıma Gittiler, Dayak Yediler

Balçık Köyü’nde Tacettin Y’ye ait evde çıkan yangın nedeniyle dumandan etkilenen bazı kişilerin bulunduğu ihbarını alan 112 Acil Servis ekibi, olay yerine gitti.

Dumandan etkilenen Nurcan Y, ve çocukları Cansu ve Ceren Y, 112 Acil Servis ekiplerince yapılan ilk müdahalenin ardından ambulansla hastaneye kaldırılmak istendi. Bu sırada dumandan etkilenenlerin yakınları, ”ambulansa binemedikleri” gerekçesiyle 112 Acil Servis görevlileri ile tartışmaya başladı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine ambulans şoförü Erhan Özçelik ve sağlık teknisyeni Engin Koç hasta yakınları tarafından darp edildi.

Olay yerine jandarma ekipleri gelmesi üzerine sonlanan kavganın ardından yaralanan sağlık görevlileri, başka bir ambulansla Gebze Fatih Devlet Hastanesine, dumandan etkilenenler ise Darıca Farabi Hastanesine kaldırıldı.

Tedavilerinin ardından taburcu edilen sağlık görevlilerini darp ettikleri iddiasıyla Erol Y. ile Tacettin Y’yi gözaltına alan jandarma, olayla ilgili soruşturma başlattı.

-İl Sağlık Müdürü Aydınlık-

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Kocaeli İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, sağlık ekiplerinin bir yangın sonucu dumandan etkilenen üç kişiyi hastaneye kaldırdığı sırada, ambulansa binmek isteyen hasta yakınlarının ambulans sürücüsü tarafından ambulansa binmemeleri yönünde uyarıldığını söyledi.

Buna rağmen hastaların yakınları ile ambulans sürücüsü arasında tartışma çıktığını belirten Aydınlık, şunları kaydetti:

”Yaşanan arbedede ilk olarak ambulans sürücüsü daha sonra tıp teknisyeni arkadaşa darp uygulamışlar. Burada hemşireye herhangi bir darp girişimi olmamıştır. Görevliler başka bir ambulansla hastaneye kaldırıldı ve sağlık raporu aldılar. Arkadaşlarımız taburcu edilmişlerdir. Ancak konuyla ilgili hukuki süreç başlatılmıştır. Bildiğimiz kadarıyla arkadaşlarımızı darp edenler gözaltına alındı. Bakanlık da hukuki desteği sağlamıştır. Şu an Kocaeli Valisi Ercan Topaca da geçmiş olsun dileklerinde bulundu.”

Hasta yakınlarının ambulansa alınmamasının hastanın sağlığı ile ilgili olduğunu vurgulayan Aydınlık, ”Nakil esnasında müdahale ve tedavi devam ediyor. Bu dünyanın her yerinde böyle. Acil yardım ambulanslarının naklinde uygulanan yöntem budur” diye konuştu.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL