Van’da Şüpheli Kuş Ölümleri

Dünya Hali
Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nde bulunan, çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan Adır Adası, son günlerde yaşanan kuş ölümleriyle adeta mercek altına alındı. YYÜ Veteriner Fak...
EMOJİLE

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nde bulunan, çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan Adır Adası, son günlerde yaşanan kuş ölümleriyle adeta mercek altına alındı.

YYÜ Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Lokman Aslan ile Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Atilla Durmuş adada incelemelerde bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Aslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, adada gerçekleşen toplu kuş ölümleriyle ilgili gerekli incelemeleri yaptıklarını belirterek, kuşlardan alınan numunelerin laboratuvar ortamında araştırılacağını söyledi.

Söz konusu bölgede her yıl temmuz ve ağustos aylarında kuş ölümleri görüldüğünü kaydeden Aslan, şöyle konuştu:

”Yaptığımız araştırmalara göre, bölgede kuş popülasyonu fazla olduğundan bölgeye gelen göçmen kuşlardaki salgın hastalıklardan daha çok yavru kuşlar etkilenmekte ve bunlar da bir süre sonra ölmektedir. Büyük kuşlarda bağışıklık geliştiğinden herhangi bir ölüm vakası görülmüyor. Bununla beraber stresin, hava sıcaklığının ve açlığın bu ölümlerin artmasında da önemli etkisi var. İncelemelerin ardından ölümlerin kuş gribiyle alakalı olup olmadığı da ortaya çıkacaktır.”

Yrd. Doç. Dr. Durmuş ise Van Gölü havzasının kuş türü açısından büyük bir çeşitliliğe sahip olduğunu, gece balıkçılı, deniz saksağanı ve Van Gölü martısı ölülerine rastladıklarını belirterek, ”Alanda en fazla ölüm Van Gölü martısı türünde olmuş. Bunun nedeni de bölgede yerleşik olmasından dolayıdır. İncelemelerimizi yaparak numunelerimizi aldık. Tahlillerden sonra ölümlerin kesin nedeni ortaya çıkacaktır” dedi.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da bölgede yaşanan kuş ölümleriyle ilgili olarak  Yaban Hayatı Koruma Merkezi kurarak bu tür olayları yakından takip edeceklerini ifade ederek, ”YYÜ olarak ilimizde ve bölgemizde yaşanan her şeyle yakından ilgiliyiz, bu tür olaylarda üniversitemiz üzerine düşeni yapacaktır” diye konuştu.

AA

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme