Dünya Hali

Ünlülerin İlk Meslekleri

Pazarcı Erkan Can oyuncu, taksi şoförü Mustafa Sarıgül belediye başkanı, bar fedaisi Yılmaz Vural futbol adamı ve çoban Muharrem İnce ise milletvekili oldu. Erkan Can – Oyuncu Pazarcılık, dolmuşçuluk oyunculuğumu..

Ünlülerin İlk Meslekleri

Pazarcı Erkan Can oyuncu, taksi şoförü Mustafa Sarıgül belediye başkanı, bar fedaisi Yılmaz Vural futbol adamı ve çoban Muharrem İnce ise milletvekili oldu.

Erkan Can – Oyuncu
Pazarcılık, dolmuşçuluk oyunculuğumu besledi

15 yaşımda tiyatroya başladım ve her yaz tatilinde kendi paramı kendim kazanacağım işler yaptım. Kaportacı, dökümcü, tamirci, ayakkabıcı, dolmuşçuluk, konfeksiyon tezgahtarlığı her şeyi yaptım. Ben bir köy çocuğu ve köy öğretmeninin oğluyum. Hayatım köy ve kasabalarda geçtiği için çiftçiliği bilirim iyi de hayvan güderim. Yaptığım işlerden dolayı, cebimde hep param oldu. Bursa Devlet Tiyatrosu’ndayken Erdoğan Aydemir ve Tevfik Bolulu’yla birlikte pazarda tezgah açıp domates, limon, maydanoz, Allah ne verdiyse sattık. Ama tiyatro, yaptığım işlerin hep en başında geldi. Tiyatroda her mesleği oynadım. Yaptığım işlerin oyunculuğumu çok beslemiş, bana çok şey katmıştır.

Yılmaz Vural – Teknik Direktör
Fedai, barmen, bulaşıkçı, inşaatçı ne iş olsa yaptım

Hep futbolcu olmak, futbolun kurtarıcısı olmak istiyordum. Ankara Spor Akademisi’ni 3 bin 500 kişi arasında 13. olarak kazandım. 1980’lerde ortalık karışınca Almanya’ya gittim. Diskoteklerde önce fedai, sonra barmen olarak çalıştım. İnşaatlarda, pizzacıda, bulaşıkçıda ne iş olsa yaptım. Binlerce tabak yıkayıp karşılığında sadece 40 Mark kazanıyordum. İnsan bir şey olmak isterse, önüne çıkan her engeli aşıp, hedefine varmalı. Ben hedefime ulaşmak için ara yollara dalmaktan çekinmedim, kimse de çekinmesin. O ara yollar, insanı ana yola çıkarıyor.

 
Mustafa Sarıgül – Şişli Belediye Başkanı
Taksicilik, politika hayatımda insanı anlamamda çok yarar sağladı

Babam da ben de taksicilik yaptık. Taksiyle, minibüsle büyüdük. İnsanları tanımak ve anlamak için taksicilikten daha önemli bir meslek yok. Zengini yoksulu, yaşlısı genci, inananı inanmayanı, sağcısı solcusu, herkesi bulursun takside. Taksicilik, politika yaşamımda insanı anlamamda bana çok fazla yarar sağladı. İnsan psikolojisini, ruh halini bu meslekte anladım. Bir hedefe varmada en önemli unsur, hayal kurmaktır. Önce hayal kurun, sonra hayallerinizin peşinde koşun. Yaptığınız işe inanın. İnanmadan yaptığınız iş zorlama olur, bir yerde kopar. Ben hep kendime hedefler koyarak ilerledim. Bazıları, Olmaz, yapamaz dediler. Küçümsediler, hakir gördüler ama yılmadım. Kimse size inanmasa da siz kendinize inanın. Özgüven ve çok çalışma her şeyden önemli.

Muharrem İnce – CHP Milletvekili
Çobanlık, tornacılık, öğretmenlik yaptım ama hedefim hep vekil olmaktı

Hayatınızda, önünüze gelen sorunları çözmekten ve yapılması gereken işleri, Bu beni işim değil diyerek yapmaktan kaçınmayın. O sorun, o iş, sizi asıl hedefinize ulaştırmada etkili olacaktır. Çocukluk yıllarımda sığırtmaçlık, çobanlık, kamyonculuk yaptım. Orta öğrenimimi endüstri meslek lisesinin torna tesviye bölümünde tamamladığım için tornacılıktan da elimden gelir. Üniversiteden sonra uzun yıllar fizik öğretmenliğini sürdürdüm. Ama hedefim hep milletvekilliğiydi. Ülkemin kaderini belirlemede benim de katkım olsun istiyordum. Bunu da başardım. Hedefe ulaşmada belirleyici unsur, hedefinizin gerektirdiği bilgilere, becerilere ve kişilik özelliklerine sahip olmaktır. Bunları da, size karşılaştığınız sorunlar ve yaptığınız işler kazandırır.

egitimtercihi.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL