Türkiye’ye altın teklif!

Dünya Hali
Başta altın ve pamuk gibi yer altı, yer üstü zenginliklerinin çok olduğunu belirten Tapsoba, "Yatırım alanları kuracak imkanımız yok. Türk iş adamlarını ülkemize bekliyoruz. Türklere arsayı ücret...
EMOJİLE

Başta altın ve pamuk gibi yer altı, yer üstü zenginliklerinin çok olduğunu belirten Tapsoba, "Yatırım alanları kuracak imkanımız yok. Türk iş adamlarını ülkemize bekliyoruz. Türklere arsayı ücretsiz vereceğiz, 5 yıl boyunca vergi almayacağız, gümrük vergisi uygulamayacağız. Gelin altınımızı siz çıkarın, pamuğumuzu işleyin ve pazarlayın" dedi.

Aynı zamanda başkent Ouagadogu (Vagadugu) Ticaret Odası Başkanı da olan Tapsoba, CİHAN’a yaptığı açıklamada, Türkiye ile Burkina Faso arasında ticari ilişkilerin 8 yıl önce başladığını ama bunun, henüz istedikleri düzeyin çok altında olduğunu kaydetti. Ekonomi üzerine çeşitli farklı ülkelerde araştırmalar yaptıklarını belirten Tapsoba, fakat Türk iş adamlarına çok güvendiklerini vurguladı. "Türkiye’ye gidip kaliteyi, dürüstlüğü gördük. Biz paradan çok kaliteye ilgi duymaya başladık. Bunu da Türkler iyi yapıyor" diyen Tapsoba, ülkelerinin, gelişmek için mücadele veren yatırıma açık olduğunu ifade etti. Burkina Faso’nun yer altı ve yer üstü zenginliklerinin bol olduğunu, ancak bunu kendilerinin yapacak gücü, potansiyelleri olmadığını aktaran Tapsoba, bu bağlamda Türk iş adamlarını ülkelerine yatırım yapmaya davet etti.

"Altın, demir ve mangan rezervimiz çok. Petrolümüz var. Pamukta yüksek kaliteye sahibiz. Yağlı tohum ve deri fazlasıyla mevcut" ifadesini kullanan Tapsoba, ancak bunları kendilerinin yapacak gücü ve imkanları olmadığının altını çizdi. Tapsoba, şöyle dedi: "Bunun dışında sağlık, iletişim, tekstil, beyaz eşya ve eğitim sektörü yatırım bekliyor. Buralarda hastaneler açılabilir. Ama biz dürüst, samimi iş adamlarını istiyoruz. Bu bağlamda Türkler bizim için istediğimiz değerleri taşıyan insanlar. Onların burada yatırım yapmaları öncelikli hedefimiz."

TÜRKLERE VERGİ YOK, ARSA BEDAVA

Tapsoba, Burkina Faso’da yatırım yapmak isteyen Türk iş adamlarına kapılarının sorunsuz şekilde sonuna kadar açık olduğunu ifade etti. Tapsoba, şöyle seslendi: "Türkiye’den gelecek iş adamları için bir kolaylık sağlamak için bir dizi çalışma yaptık. Türkler için 5 yıl boyunca vergi almıyoruz, gümrük vergisi de talep etmiyoruz. Her türlü hammaddeyi getirebilirler. 5 yıl sonrasında yüzde 20 vergi alacağız. Ayrıca, Türklere, istedikleri bölgeden ücretsiz yer tahsisi yapıyoruz. Yeter ki Türk iş adamları ülkemize gelip yatırım yapsın. Bize destek verip, kalkınmamıza katkıda bulunsunlar."

"DAHA ÇOK OKUL AÇIN"

Ülkelerinde işsizliğin had safhada olduğunu, bu bağlamda işçi sıkıntısı olmadığını, işgücü maliyetlerinin de düşük olduğunu vurgulayan Tapsoba, ancak tüm bu kolaylıklara rağmen Burkina Faso’ya yatırım için gelen Türk iş adamının olmadığını dile getirdi. Tapsoba, şöyle konuştu: "Türk iş adamları ülkemizde ortaokullar, liseler, üniversiteler de kurmalı. Böylece eğitimde bize model olmasını sağlamalı. Bu konuda da büyük ihtiyacımız var. Çünkü gençlerimize sahip çıkacak yüksek öğretim modeli lazım. Bu konuda da Türklere güveniyor ve inanıyoruz."

Türk iş adamlarınca Burkina’da açılan Horizon adlı kolejin, ülkelerine büyük katkı sunduğunu dile getiren Tapsoba, bu okulun, verdiği hizmetle hem devlet yöneticilerinin hem de halkın gönlünde taht kurduğunu kaydetti. Tapsoba, bu bağlamda Türk müteşebbislerce kurulan bu okulların sayılarının ülkelerinde artmasının, yeni nesillerin yetişmesi adına ehemmiyet taşıdığını vurguladı.

CİHAN