Türkiye’nin “İlk” tematik parkı

Dünya Hali
Eyüp Yeşilpınar’da 600 bin metrekare alan üzerinde inşaatı devam eden ”temalı park, gösteri merkezi ve alışveriş caddeleri” konseptini bir araya getiren ”Vialand”, 23 Nis...
EMOJİLE

Eyüp Yeşilpınar’da 600 bin metrekare alan üzerinde inşaatı devam eden ”temalı park, gösteri merkezi ve alışveriş caddeleri” konseptini bir araya getiren ”Vialand”, 23 Nisan 2013’te açılacak.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Via Grup & Gürsoy Grup Yatırım ve Yönetim ortaklığıyla hayata geçirilen Vialand, düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, günümüzde şehirlerde tematik olgulara ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, planlarını bu doğrultuda hazırladıklarını söyledi.

İstanbul’un, ”Vialand” projesi ile dünyadaki diğer şehirlerden farklı bir özelliği ile daha da ön plana çıkacağını vurgulayan Topbaş, projenin gerçekleştiği alanın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde Haliç’ten çıkartılan çamurun depolandığı alan olduğunu anlattı.

Topbaş, Vialand’ın, 600 bin metrekare alan üzerinde inşa edildiğini belirterek, şöyle devam etti:

”Vialand Projesi ile sadece İstanbul, Türkiye’ye cevap veren değil, dünya ile ilişki kuran bir alan oluşturuluyor. İstanbul’a önemli bir eser kazandırılıyor. Bu eseri, yap-işlet-devret modeli ile tamamlayacağız. 30 yıl yüklenici firma işletecek. Belediyeye cironun yüzde 10,5’i aktarılacak. Bu projeyle bölgenin çehresini değiştireceğiz. Projenin inşası aşamasında bu bölgede oturanların mağdur edilmesine izin vermedik. Bölge sakinlerine burada çalışma imkanı sağladık.”

Vialand’ın, 23 Nisan 2013’te hizmete açılacağı bilgisini veren Topbaş, projenin alt yapı çalışmalarının tamamlandığını, üst yapının da çok hızlı bir çalışmayla şekillendiğini kaydetti.

Kadir Topbaş, proje sayesinde turist sayısının daha da artacağını belirtti.

Eğlencenin ilkleri Vialand’de olacak

İnşaat aşamasındaki 1 milyar 150 milyon liralık dev parkın 23 Nisan 2013’te tamamlanarak yılda 30 milyon ziyaretçi alması hedefleniyor. İstanbul’u Orta Doğu ve Balkanlar’ın eğlence merkezi haline getirecek Vialand, tüm üniteleri dünyanın bu alanda en iyi firmalarından temin ediyor, güvenlik ve eğitimlerini de uluslararası standartlara göre kurguluyor.

Her yaş ve zevkteki ziyaretçilere hitap edecek park, ziyaretçilerin istedikleri eğlenceye kolay şekilde ulaşmalarını sağlayacak biçimde planlandı.

Türkiye’nin ilk ”Roller Coaster”ı Vialand’da

Son teknolojiyle tasarlanan, 3 saniyede 110 kilometreyi aşan hızıyla Avrupa’nın en çok ilgi gören Roller Coaster’ı da (hızlı tren) Vialand’in eğlence ünitelerinden biri olarak parktaki yerini alacak.

Vialand, hızlı akarsuda rafting heyecanının yaşanabileceği ”Rapid Ride”, doğal şelalelerin Roller Coaster’la bütünleştiği ”Splash Coaster”, aileler için tasarlanan ”Family Coaster” gibi ana üniteleri de bünyesinde barındıracak. Park ziyaretçileri, ”King Kong Köyü” ve ”Eski İstanbul” yaşamının canlandırıldığı sokak ve meydanları da Vialand’de görme imkanına sahip olacak.

”Fatih Dark Ride” eğlence ünitesinde ziyaretçiler, Osmanlı Dönemi’nde eğitici bir gezintiye çıkacak, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethine tanıklık edecek.

Vialand eğlence kültürünü 115 farklı cephe ve 250 farklı mağazadan oluşan alışveriş caddelerine yayacak. Vialand, alışveriş caddeleriyle açık konser alanı, biyolojik gölet ve yürüyüş yollarını da içeren 100 dönümlük şehir parkını da İstanbulluların hizmetine sunacak.

Eğlencenin yanı sıra özellikle ilk ve ortaöğretim çağındaki çocuklara yönelik eğitici ve öğretici aktivitelerin de yer alacağı Vialand’de birçok sosyal sorumluluk projesi de hayata geçirilecek.

Vialand tematik parkı ile İstanbul yeni bir gösteri merkezi daha kazanacak.

Yapımına 2011 Eylül ayında başlanan planlanan projenin inşaatında bin, tamamlandığında ise 4 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

”8 aydan önce tamamlamayı planlıyoruz”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tanıtımın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Taksim’de trafiğin yer altına alma çalışmalarını 8 aydan önce tamamlamayı planladıklarını belirten Topbaş, şöyle konuştu:

”Dünyadaki tüm şehirlerde trafik yer altına indiriliyor. Taksim’de ciddi bir trafik kargaşası vardı. Taksim, bu proje ile insanların buluştuğu bir alan haline dönüşecek. Metronun gelmesiyle ölü bir halde olan Galata ve tünel bölgelerine ciddi hareketlilik geldi. 5-6 yıl önceki Talimhane’nin halini düşünün. Ancak yayalaştırıldıktan sonra Talimhane İstanbul’un en önemli oteller bölgesi haline geldi. Taksim’in bu proje ile trafiği rahatlayacak, meydan daha fazla yeşil alana sahip olacak. Bizi şu anda eleştirenler, eminim proje bittikten sonra bize teşekkür edecekler.”

Topbaş, Taksim bölgesinin arkeolojik sit alanı olmadığını ifade ederek, basında yer alan ”kazıların elle yapılacağı” şeklindeki haberlerin de doğru olmadığını söyledi.

AA