Türkiye’nin İlk Fotoğraf Müzesi Açıldı

Dünya Hali
Fotoğraf Dostları Derneği Başkanı Gültekin Çizgen’in hayalini kurduğu müze, Türkiye’de fotoğraf sanatını desteklemek ve görsel belleğini oluşturarak fotoğraf ve fotoğrafçıları bir araya ge...
EMOJİLE

Fotoğraf Dostları Derneği Başkanı Gültekin Çizgen’in hayalini kurduğu müze, Türkiye’de fotoğraf sanatını desteklemek ve görsel belleğini oluşturarak fotoğraf ve fotoğrafçıları bir araya getirip takipçileriyle buluşturmayı hedefliyor.

Fotoğraf Müzesi aynı zamanda koleksiyonları, sergileri, yayınları, fotoğraf arşivi, kütüphanesi ve fotoğraf sanatının gelişmesine yönelik proje ve eğitimleriyle İstanbul’a yepyeni bir kültür hizmeti sunacak.

Tarihe tanıklık eden ve ‘an’ı hafızalara geçirerek unutulmasını engelleyen fotoğraf sanatı ve sanatçısı açısından görsel bir bellek niteliği taşıyan böyle bir müzenin varlığı büyük önem taşıyor.

İki yüz fotoğraf sanatçısının eserlerinden oluşan "Fotoğrafımızda Bugün-2011" ve müzenin kitap koleksiyonunun sergilendiği "Basılı Fotoğrafımız-Albümler", İstanbul Fotoğraf Müzesi’nin ilk süreli sergileri olacak.

Her yaş ve kesimden fotoğrafçıyı bir araya getiren müze "Cumhuriyet Dönemi Ustaları-İz Bırakanlar" daimi sergisi ile de fotoğrafın öncü kuşağı olan ve bugün aramızda olmayan bazı isimlerin hafızalarda diri kalmasını sağlayacak.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in hamiliğinde kurulan Türkiye’nin ilk Fotoğraf Müzesi İstanbul’un tarihi çehresinde özel bir yeri olan, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde sarayların ve seçkin yerleşimin yer aldığı Kadırga semtinde yer alıyor.

Uzun süreden beri fotoğrafçıların rüyası olan ve Kadırga Kültür Merkezi binasında yer alan müze, Fotoğraf Dostları Derneği tarafından yönetiliyor. Salı ve pazar günleri açık olan İstanbul Fotoğraf Müzesi 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Müzeye giriş biletleri tam 4, grup 3, öğrenci ve öğretmen 2 TL. 14 yaş ve altı çocuklar, engelliler ve bir refakatçi, 60 yaş üzeri ziyaretçiler, basın mensupları ve belediyenin davetlisi olan öğrenciler müzeyi ücretsiz gezebilecek. Müze ziyaretçileri sergileri izlemenin yanı sıra müze arşivi ve kütüphanesinden de faydalanabilecek.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme