“Türkiye’nin batısı ya da doğusu diye birşey yok”

Erdoğan, "4 eğitim kurumumuzun resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Eğitim kurumumuzun her ikisi de hayırsever vatandaşlarımız tarafından yapıldı. Edremit, Balıkesir bölünmüş yolunu bu haziranda bitiriyoruz. Göreve geldiğimizde Edremit bölünmüş yol nedir bilmiyordu. Bizimle tanıştı. İzmir-Ayvalık yol arası bitti. Köprülü kavşağı hızla devam ediyor. Yol medeniyettir, su medeniyettir. Suyunuz ve yolunuz varsa medenisinizdir. Körfez havalimanı var mıydı? Şimdi Koca Seyit Havalimanı açılıyor. Edremit’e Ak Parti’nin yaptığı yatırım 1 milyar 600 milyon Türk lirası’dır. Bunları tarihinde ilk defa görüyor Balıkesir ve Edremit" dedi.

TÜRKİYE’NİN BATISI, DOĞUSU DİYE BİRŞEY YOK

"Tek millet" diyerek yola çıktıklarını söyleyen Erdoğan, "Bizde Türkiye’nin batısı ya da doğusu diye birşey yok. Biz bu vatan topraklarını birlikte yaşıyoruz. Ayrım yok. Biz tek millet dedik. Kürdüyle, Çerkeziyle, Boşnakıyla, Romanıyla, Gürcüsüyle hepsiyle. Biz bu yola böyle çıktık. Yaradanı Yaradan’dan ötürü sevdik. Yaradılana olan sevgimizi siyah beyaz ayrımı yapmadan yaradılanı sevdik. Biz 81 vilayeti kucakladık. Her seçimden güçlenerek çıktık. Biz sizi aşık ve sevdalıydık. Uzun ince bir yoldayız gidiyoruz gündüz gece… Bayrağımız burada nasıl dalgalanıyorsa, Hakkari’ye gittiğimizde de aynı bayrak dalgalanıyor. Farkımız bu biz bayrağımızın rengine baktığımız zaman şehidimizi görüyoruz. O renk şehitlerimizin kanından. Biz hilal’e baktığımız zaman bağımsızlığımızı görüyoruz. Çünkü o kan bağımsızlık için döküldü. Yıldızımıza baktığımız zaman her yıldız bir şehittir, şehitlerimizi görüyoruz" diye konuştu.

AMELİYATA İZİN VERMEYİZ

"Kimse küçük hesaplar içinde olmasın" diyen Erdoğan, "Bu vatan topraklarında ameliyat yaptırmayız. Bu vatan 76 milyonundur. Kimse küçük hesaplar peşinde koşmasın. Tek devlet. Türkiye Cumhuriyeti devleti. Taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz. Siz yolumuzu çizdiniz. Hiç endişeniz olmasın. Bu can bu tende oldukça biz arkadaşlarımızla bu yolda devam edeceğiz. Bu yol millete efendilik değil, hizmet etme yoludur" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE ÖZÜNE DÖNÜYOR

Türkiye’nin özüne döndüğünü söyleyen Erdoğan, "İmam Hatip liseleri ne çileler çekti. Üniversitelere almadılar. Katsayı dediler almadılar. Artık katsayı diye birşey var mı? yok. Artık meslek liselerininin önü açıldı. Bu millet özünü benimsemiş ve özüne dönüyor. Ruh kökümü bileceğim tanıyacağım diyor. İsteyen istediği yere çocuğunu gönderebilir. Yeter be. Huzurlu olalım, mutlu olalım. Sağlıklı doğum 9 ay 10 günde olur. Biz sağlıksız doğum yapmıyoruz. Herşey güzel olacak" dedi.

SON SÖZÜ SİZİNLE SÖYLEYECEĞİZ

Ana muhalefet ve yavru muhalefetin söylediklerine kulak asmayın diyen Erdoğan, "Çözüm sürecinde biz milletimizin istikametinde son sözü söylüyoruz. Diğer dedikodulara ve iftiralara kulak asmayın. Attığımız har adımda milletimizin değerlerine ters düşecek şeylere fırsat vermeyiz. Biz ana muhalefetin ve diğer yavru muhalefetin dediklerine kulak asmıyoruz. Ya sizin bu ülkede yaptığınız ne var? Bunu sorun. Ne yapacaksınız bir de bunu söyleyin deyin. Sağlıkta, enerjide yapılanlar ortada. Sizinle güzel olacak. Bizim arkamızda olursanız herşey daha iyi olacak. Damdan düşerek geldim. Onlara sorun nereden geldiniz diye. Tecrübe konuşuyor, bunları akılla yoğurduk" diye konuştu.