Turkey adı nereden geliyor?

Dünya Hali
Önceki hafta, gazetelerde bir kampanya haberi vardı: ABD’de yaşayan üç Türk genci, İngilizce’de hindi anlamına da gelen “turkey” kelimesinin artık ülkemizin adı olarak kullanıl...
EMOJİLE

Önceki hafta, gazetelerde bir kampanya haberi vardı: ABD’de yaşayan üç Türk genci, İngilizce’de hindi anlamına da gelen “turkey” kelimesinin artık ülkemizin adı olarak kullanılmasını istemiyorlarmış.

Bu konuda başlattıkları kampanya için bir web sitesi de yapmışlar. Siteye girince, bu gençlerin bazı konularda yanlış bilgi sahibi olduklarını gördüm: Hindi için kullanılan "turkey" kelimesinin 1500’lerde ortaya çıktığını belirttikten sonra, “O zaman Türkiye diye bir ülke yoktu ki, Osmanlı İmparatorluğu vardı, o topraklara da ‘Ottoman’ adı veriliyordu” demişler. Doğru. Avrupa, hindi yle 1500’lerde tanıştı. Fakat Avrupalılar bu tarihten çok önce, ülkemize zaten Turkey ya da Turquia diyorlardı. 1144 yılında, Fransa ve Alman İmparatorlarının komutasındaki Haçlı orduları, Selçuklu hükümdarı I. İzzettin Mesut karşısında büyük bir bozguna uğradılar. Bu yenilginin ardından Batılı kaynaklarda, Anadolu’dan “Turkey” (Türkiye) diye söz edilmeye başlandı. Çünkü Avrupalılar, bu toprakların Türklere ait olduğunu kesin bir şekilde anlamışlardı!
 
İngilizler, dört asır sonra niye hindiye de aynı adı verdiler?
 
1530’larda, İngiliz sofralarında yeni bir kümes hayvanı görüldü. Bu hayvan, Doğu Akdeniz’den getiriliyordu. O yıllarda Akdeniz’in tek hakimi Türklerdi. Bu yüzden İngilizler bu hayvanın Türk topraklarından, yani “Türkiye”den geldiğini düşünerek; ona “Türkiye kuşu” (Turkey bird) adını verdiler. Fakat biz nasıl kanaryaya “kanarya kuşu”, serçeye “serçe kuşu” demiyorsak; İngilizler de zamanla hindiye “Turkey bird” yerine sadece “Turkey” demeye başladılar. Gördüğünüz gibi İngilizlerin, hindiye turkey adını vermelerinde herhangi bir art niyet yok. Fakat yine de bu isim benzerliği bizim için hoş bir durum değil tabii ki. Bence bir kampanya düzenleyeceksek; bunun amacı, hindiye eskiden olduğu gibi “turkey bird” (Türkiye kuşu) denmesini sağlamak olmalıdır.
 
Vatan