“Türk gazetecilerin alınmaması kabul edilemez”

Dünya Hali
Ekonomi Bakanlığı’nda düzenlenen Türkiye-Moğolistan KEK 7. Dönem Toplantısı Mutabakat Zaptı İmza Töreni’nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, A...
EMOJİLE

Ekonomi Bakanlığı’nda düzenlenen Türkiye-Moğolistan KEK 7. Dönem Toplantısı Mutabakat Zaptı İmza Töreni’nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Almanya’da aşırı sağcı ”Nasyonalsosyalist Yeraltı (NSU)” terör örgütü tarafından 8’i Türk 10 kişinin öldürülmesiyle ilgili görülecek davaya Türk gazetecilerin alınmayacak olmasının üzücü olduğunu belirterek, Almanya’ya yaptığı ziyarette Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer ile yaptığı görüşmede bu konunun Türkiye için taşıdığı hassasiyeti dile getirdiğini kaydetti.

Arınç, Alman bakandan, adil bir yargılamayla bu cinayetlerin sorumlularının ortaya çıkarılmasını, zanlıların gerekli cezaya çarptırılmasını ve bundan sonra işlenebilecek bu tür cinayetlerin önünün kesilmesini rica ettiğini söyledi.

Böhmer’in de kendisiyle aynı fikirde olduğunu, olaylardan Almanya olarak büyük üzüntü ve utanç duyduğunu vurgulayan Arınç, ”Esasen bu düşüncesinde samimi olduğunu da görüyorum. Çünkü bugün yaptığı açıklamalar gerçekten Türkiye tarafından ister diplomatik taraf olsun ister medya, mutlaka Yüksek Eyalet Mahkemesi’ndeki bu duruşmaları takip etmesi, bunun için imkan hazırlanması gerektiğini ifade ediyor” dedi.

Arınç, şöyle devam etti:

”Ancak Yüksek Eyalet Mahkemesi Türk gazetecilerin, medya mensuplarının, hatta iki tanesi Yunanlıdır öldürülenlerden, onlara ait basının da içeriye alınmasına karşı çıkıyor. Bu hiçbir yerde olacak şey değil. Hiçbir ülkenin kabul edebileceği bir husus değil. Ölenler yurttaşlarımızdır. Feci bir şekilde ırkçılık sonucu öldürülmüşlerdir.

Başbakan Yardımcısı Arınç, tepkileri ilgili makamlara iletiklerini bildirerek, ”Şüphesiz yargı bağımsızdır. Almanya’da da öyledir. Ancak Türkiye’de ve bütün Avrupa ülkelerindeki yargılama örneklerine baktığımız zaman tarafların bu tür davaları rahatlıkla izleyebilmesi için imkanlar hazırlanır. Eğer o mahkeme salonu buna müsait değilse bir başka yer temin edilir” ifadelerini kullandı.

AA