Tohumculuk Fuarı İddialı Geliyor

Dünya Hali
Türkiye Tohumcular Birliği öncülüğünde 17 – 20 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul CNR Fuar Merkezi’nde "Türkiye Tohum Teknolojileri, Tohumculuk, Fidancılık Süs Bitkileri Fuarı&quo...
EMOJİLE

Türkiye Tohumcular Birliği öncülüğünde 17 – 20 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul CNR Fuar Merkezi’nde "Türkiye Tohum Teknolojileri, Tohumculuk, Fidancılık Süs Bitkileri Fuarı"nın ikincisi düzenleniyor.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Şafak Ses;

“Birliğimiz öncülüğünde düzenlemiş olan bu fuar, daha ikinci yılında katılımcı olarak ciddi rağbet görmüş ve aynı yerde aynı tarihlerde Fresh Türkiye Yaş Meyve Sebze Organik ürünler, Depolama ve Lojistik Fuarının da gerçekleşmesinin temel dayanağını oluşturmuştur” dedi.

BU FİKİR TÜRKTOB’A AİT

Ülkemizde ilk defa bir tohumculuk fuarı düzenlenmesi fikrinin, Türkiye Tohumcular Birliği’nce düşünüldüğünü ve 2010 yılında hayata geçirildiğini hatırlatan Hakkı Şafak Ses, fuarın düzenlenmesindeki amaçları şöyle sıraladı:

SEKTÖRÜN GELİŞMESİNE CİDDİ KATKISI OLACAK

“Fuar hem sektördeki özel ve resmi kurum ve kuruluşları, hem de üreticileri tüketici ile buluşturması açısından önemlidir. Fuar hızla büyümekte olan tohum endüstrimizin gelişmesine ciddi katkı sağlayacaktır.

BU TOHUMCULUK FUARI EZBERLERİ BOZACAK

“Fuarın düzenlemesindeki bir diğer önemli amaç da kamuoyunda tohum sektöründe dışa bağımlı olduğumuz yanlış kanısını zihinlerden silmektir. ‘Türkiye’de kullanılan tohum yerli midir, ithal midir’ diyenler bu fuarda kendi tohumumuzu ürettiğimizi göreceklerdir. Diğer sektörler ile karşılaştırıldığında tohumculuk sektörümüzün en milli olan kendine yeterlilik oranı en yüksek olan sektörlerimizden biri olduğu gerçeğini, düzenlemiş olduğumuz tohumculuk fuarı vesilesi ile kamuoyumuzla paylaşma fırsatı bulacağız.”

DEVAMI GELECEK

Hakkı Şafak Ses, açıklamasını şöyle sürdürdü: “İlki düzenlenecek olan Fresh Türkiye Yaş Meyve Sebze Organik ürünler, Depolama ve Lojistik Fuarı da Tohumculuk Fuarı gibi başarılı olacak ve önümüzdeki yıllarda Umut ediyoruz ki Almanya’da düzenlenen Uluslararası Fruit Logistica Yaş Sebze Meyve Fuarına alternatif bir fuar olacaktır.”

“Her iki fuar birlikte Türk çiftçisinin, tohumcusunun, üreticisinin ülkemiz ve dünya tarımındaki yerini yerli ve yabancı dostlarımıza göstermesi bakımından önemlidir.”

Trt.net.tr